امروز: دوشنبه 30 ارديبهشت 1398
    طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 15 آذر 1397 - 14:10
به مناسبت هفته مبارزه با HIV ؛

اتحاد خبر-: به همت اداره بهزیستی و شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان، مرکز گذری کاهش آسیب DIC در نقاط مختلف شهر برازجان برپا گردیده است. به گزارش «اتحاد خبر»؛ رییس بهزیستی شهرستان دشتستان در بازدید از این مرکز اظهار داشت: اتوبوس ایدز (اورژانس اجتماعی 123) در نقاط مختلف سطح شهر مخصوصا مناطق آسیب خیز استقرار یافته ...

اتحاد خبر-زهره عرب: به مناسبت هفته مبارزه با HIV؛ مرکز گذری کاهش آسیب DIC در نقاط مختلف شهر برازجان برپا گردیده است.

به گزارش «اتحاد خبر»؛ رییس بهزیستی شهرستان دشتستان در بازدید از این مرکز اظهار هفته مبارزه با HIV از 8 لغایت 14 آذر ماه در سطح شهرستان برگزار شده است، طی این این هفته با همکاری اداره بهزیستی و  شبکه بهداشت شهرستان دشتستان اتوبوس ایدز (اورژانس اجتماعی 123) در نقاط مختلف سطح شهر مخصوصا مناطق آسیب خیز استقرار یافته است و افراد را به صورت داوطلبانه و رایگان مورد تست HIV قرار می دهند.

 

عبدالحمید انصاری اضافه کرد: ایدز یک بیماری خطرناک و البته قابل کنترل و درمان است که طی سالهای گذشته بروز پیدا کرده و  در سراسر جهان شاهد آن هستیم. این بیماری دوستدار گلبول های سفید است و جایگاه آن در کنار گلبول های سفید است. امروزه در جهان قریب 37 میلیون نفر مبتلا به این بیماری هستند، همچنین در کشور ما تخمین زده می شود که 60 هزار نفر به این بیماری مبتلا باشند که از این تعداد 30 هزار نفر شناسایی شده و 15 هزار نفر تحت درمان قرار دارند.

وی اظهار داشت: اقدامات بسیار موثر و خوبی در جهت کنترل و کاهش این بیماری صورت گرفته و هدف از برگزاری طرح های آموزشی که در این مقطع برای جامعه انجام می دهیم آگاهی جامعه است که همه باید آزمایش HIV بدهند و ترسی از این موضوع نداشته باشند. این بیماری ممکن است در ابتدا در اذهان ترس ایجاد کند اما اصلا ترسی ندارد و این بیماری کاملا قابل کنترل و درمان است و امیدوارم روزی برسد که این بیماری به طور کامل ریشه کن شود.

انصاری تاکید کرد: تیم های مستقر در سطح شهر به طور داوطلبانه از افراد تست رایگان جهت کاهش HIV قرار می گیرند که تا امروز 80 الی 90 نفر از افراد شهرستان تحت آزمایش قرار گرفته اند. ضمن اینکه این تست ها رایگان هستند و اگر فردی مبتلا به این بیماری باشد دارو ها نیز به طور رایگان در اختیار این عزیزان قرار خواهد گرفت.

رییس بهزیستی شهرستان دشتستان خاطرنشان کرد:  روش های انتقال این بیماری از طریق سرنگ آلوده بوده است؛ با توجه به اینکه مرکز کاهش آسیب گذری با مجوز اداره بهزیستی در شهرستان مشغول به فعالیت است که وسایل بهداشتی مخصوصا سرنگ در اختیار معتادان تزریقی قرار می دهند، شاهد کاهش انتقال بیماری از طریق سرنگ های آلوده هستیم. اما از طرفی رفتارهای پر خطر جنسی ممکن است سبب افزایش این بیماری شود.

وی تصریح کرد: ما در برنامه های هفته جهانی ایدز سه اصل 90 را در نظر داریم یعنی اینکه 90 درصد افراد را شناسایی  کنیم، 90 درصد بیماران را تحت درمان قرار دهیم، و 90 درصد درمان پایدار ایجاد کنیم. هنگامی که افراد مبتلا به بیماری ایدز شناسایی شدند، آزمایش و درمان رایگان به آنان ارائه می شود. هدف ما از این طرح این بوده که ادامه زندگی فرد مبتلا به HIV نباید همراه با ترس و نگرانی از برهم خوردن آرامش خودش و اطرافیانش باشد. لازم به تکرار است که این بیماری قابل کنترل بوده و شناسایی و درمان به موقع فرد موجب کاهش درصد بیماری خواهد شد.

مسئول واحد مبارزه با بیماری های شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان عنوان کرد: بیماری HIV یا ایدز یک بیماری عفونی است که روش انتقال آن از طریق خون و فرآورده های خونی، انتقال از مادر به جنین و روابط جنسی است. بیشتر ابتلا به این بیماری ناشی از نا آگاهی است، لذا باید همه همکاری کنیم تا این موضوع را در جامعه کمتر کنیم.

فتح الله حاجیانی ابراز داشت: سازمان بهداشت جهانی (WHO) کشورها را با یک بیانیه و اصل با اصل 909090 موظف کرده 90 درصد بیماری ها را کشف و تا 90 درصد تحت درمان قرار دهند و همچنین 90 درصد بیماران مبتلا به HIV با مصرف یک قرص سطح ویروس در خونشان به زیر 1000 برسد که در آن زمان بیماری از طریق فرد منتقل نمی شود.

وی با اشاره به اهمیت شناسایی و درمان به موقع بیماری ایدز ادامه داد: ما مادر بیمار داشته ایم که بیماری او تشخیص داده شده و توانسته جنین سالمی به دنیا بیاورد و همچنین مواردی که بیمار تن به آزمایش و درمان نداده و متاسفانه جنین وی نیز با بیماری HIV متولد شده است.

مسئول واحد مبارزه با بیماری های شبکه بهداشت شهرستان دشتستان با بیان اینکه شعار امسال "من آزمایش HIV انجام می دهم" است، تاکید کرد: مرکز مشاوره بیماری های رفتاری در درمانگاه امام سجاد (ع) در نزدیکی بیمارستان 17 شهریور وجود دارد که این آزمایش ها و مراحل درمانی را به طور کاملا محرمانه و رایگان انجام می دهند و در این مرکز ما افراد را با کد می شناسیم و هیچکس از بیماری افراد مطلع نمی شود اما ما تاکنون نتوانسته ایم به شاخص موردنظر برسیم و فقط 50 درصد افراد را تحت پوشش قرار داده ایم. ما در مراکز بهداشت این تست ها را تحت عنوان تست سریع انجام می دهیم.
کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

پربازدیدترین خبرها

پربحث ترین