امروز: چهارشنبه 01 خرداد 1398
    طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 14 آذر 1397 - 14:28

اتحاد خبر: مراسم تودیع و معارفه رئیس اداره دخانیات استان بوشهر در سالن اداره کل زندان ها برگزار شد. عضو هیئت مدیره شرکت دخانیات کشور در این مراسم با اشاره به اینکه دخانیات یک هنجار اجتماعی است و هر هنجار اجتماعی به مدیریت نیاز دارد،  اظهار داشت: با توجه به اینکه در کشور ما 15 میلیون نفر مصرف کننده ی دخانیات هستند، باید این مصرف...

اتحاد خبر – ثریا شیری: عضو هیئت مدیره شرکت دخانیات کشور در این مراسم با اشاره به اینکه دخانیات یک هنجار اجتماعی است و هر هنجار اجتماعی به مدیریت نیاز دارد،  اظهار داشت: با توجه به اینکه در کشور ما 15 میلیون نفر مصرف کننده ی دخانیات هستند، باید این مصرف مدیریت شود.


به گزارش اتحاد خبر؛ ابراهیم نصرالهی کوشکی افزود: با این تعداد مصرف کننده، باید کالایی مصرف شود که ضرر کمتری داشته باشد و سود آن متعلق به کشور ما باشد.


معاون بازاریابی و فروش دخانیات کشور مصرف دخانیات در کل دنیا را یک میلیارد و سیصد میلیون نفر اعلام کرد و بیان داشت: روزانه 15 میلیون نخ سیگار در دنیا مصرف می شود، که با کل تولید شرکت دخانیات ایران در یک سال برابر است.


نصرالهی کوشکی با بیان اینکه مصرف سیگار کشور ایران به صورت سالیانه 65 میلیارد نخ و مصرف تنباکوی معسل حدود 15 هزار تن است، افزود: از این تعداد 15 هزار نخ توسط شرکت دخانیات تولید می شود و مابقی توسط شرکت های چند ملیتی داخل کشور تولید می شود و حدود 20 درصد هم به صورت قاچاق وارد می شود.


وی افزود: در استان ها و شهرهای مرزی مثل بوشهر، سیگار قاچاق بیشتر استفاده می شود.


نصرالهی کوشکی مصرف سرانه ی سیگار در کشور ایران را 3/2 نخ به ازای هر نفر بیان کرد و گفت: میانگین جهانی این مصرف 4/5 نخ است که از این نظر کشور ایران حد وسط این مصرف را دارد و جزو کشورهای پرمصرف یا کم مصرف نیست.


وی همچنین کشور چین را با مصرف سرانه 7 نخ سیگار پر مصرف ترین کشور در این زمینه عنوان کرد و گفت: در کشور چین سیگار یک کالای ارزشمند محسوب می شود و از آن به عنوان هدیه استفاده می شود.


نصرالهی کوشکی همچنین کشورهای حاشیه ی دریای خزر همچون روسیه، بلاروس را نیز جزو کشورهای پر مصرف دانست و بیان داشت: مصرف سرانه ی  سیگار کشور ترکیه  نیز 3/7 نخ است.

مصرف روزانه ی دخانیات در کشور 82 میلیون تومان است
عضو هیئت مدیره شرکت دخانیات کشور با بیان اینکه طبق آمار اعلام شده از طرف وزارت بهداشت در سال 96 مصرف کالای دخانی در کشور 30 هزار میلیارد تومان بوده است، افزود: معادل 82 میلیارد تومان مصرف سیگار و قلیان به صورت روزانه و معادل 184 میلیون نخ در هر روز است.
نصرالهی کوشکی همچنین گفت: در استان بوشهر بخاطر سابقه ی تاریخی و فرهنگی که دارد، قلیان مصرف خاصی دارد و در بعضی موارد به عنوان یک پذیرایی برای مهمان استفاده می شود.


وی با اشاره به اینکه مصرف غالب تنباکو در استان بوشهر تنباکوی سنتی یا برازجانی است، بیان داشت: ولی در کشور عمدتا مصرف قلیان با مصرف تنباکوی میوه ای یا معسل است.


نصرالهی با بیان اینکه تنباکوی معسل یک تنباکوی صنعتی است، افزود: طبیعتا ضرری که این نوع تنباکو دارد بیشتر از نوع دیگر آن است.
وی با اعلام اینکه از میزان 15 هزار تن تولید تنباکوی معسل تنها 1000 تن در داخل کشور تولید می شود، اظهار داشت: بیش از 14 هزار تن از خارج از کشور و از کشورهایی چون مصر و اردن وارد می شود که در پی آن ارز قابل توجهی از کشور خارج می شود.


معاون بازاریابی و فروش دخانیات کشور اعلام کرد: صنعت دخانیات در کنار چهار صنعت نفت، مواد مخدر، سلاح و مهمات و دارو جزو پنج صنعت به عنوان اولین های تجارت در دنیا معرفی می شود و جایگاه هر کدام در سال های مختلف تغییر می کند و در برخی سال ها دخانیات رتبه ی اول را کسب کرده است.


نصرالهی با بیان اینکه بزرگترین شرکت دخانیات دنیا یک شرکت آمریکایی به نام فیلیپ موریس و برند خاص آن سیگار مالبرو است، اظهار داشت: گردش مالی این شرکت در یک سال 250 میلیارد دلار سود حاصل بوده است که با بودجه ی چند سال کشور ایران برابری می کند.
وی افزود: جایگاه دخانیات در زمینه ی اقتصاد در تمام دنیا عدد قابل توجهی است.


نصرالهی با بیان اینکه در حال حاضر 6000 نیرو به صورت مستقیم در شرکت دخانیات مشغول به فعالیت هستند، گفت: همچنین 15 هزار کشاورز نیز به صورت غیر مستقیم با این شرکت کار می کنند.
وی افزود: این شرکت دارای هفت مجتمع کارخانجات تولیدی در استان های تهران، مازندران، گلستان، گیلان، اصفهان، کردستان و آذربایجان غربی است و در سایر استان ها به صورت ادارات کل یا مدیریت انجام وظیفه می کند.


عضو هیئت مدیره شرکت دخانیات کشور سیگار و تنباکو را جزو کالاهای مضر و زیان بار عنوان کرد و بیان داشت: ولی کالای قاچاق ضرر بیشتری دارد و بخاطر آلودگی هایی مانند سم آمونیاک یا سموم مرگ موش که در توتون سیگارهای قاچاق وجود دارد این نوع سیگارها به شدت خطرناک و سرطان زا هستند.


نصرالهی همچنین افزود: در صورتی که بخش خصوصی تمایل داشته باشد که در حوزه ی تولید دخانیات در استان بوشهر ورود کند، شرکت دخانیات ایران این آمادگی را دارد که فضا و امکانات را فراهم کند که باعث ایجاد یک بستر اشتغالی در استان می شود.

مصرف قلیان در جنوب کشور بسیار بالاست
مشاور سیاسی استاندار بوشهر نیز با اشاره به اینکه در کشور ما در حوزه ی کشاورزی بالای 90 درصد آب شرب مصرف می شود، بیان داشت: در حالی که در کشورهای پرمصرف این میزان 60 درصد است و این هدررفت آب است.


حجت‌الاسلام والمسلمین احمد رزمجو تاکید کرد: با توجه به اینکه در کشور ما 15 هزار کشاورز در زمینه ی تولید دخانیات امرار معاش می کنند، باید حوزه ی گسترس و تبلیغات در زمینه ی دخانیات را مهار کنیم و فقط مصرف موجود را مدیریت کنیم که به سمت مصرف کالاهای سرطان زا پیش نرویم.


رزمجو همچنین گفت: در شمال کشور مصرف سیگار بسیار بالا و این مصرف در حوزه ی جنوب کشور در زمینه ی قلیان بالاست.

2 میلیارد تومان حاصل فروش عمده ی سیگار
سرپرست سابق اداره دخانیات استان بوشهر با بیان اینکه در زمینه ی دخانیات دو حوزه ی کشت و بازاریابی و فروش وجود دارد، اظهار داشت: سطح زیر کشت تنباکو در حوزه ی کاری استان 1400 هکتار و بالغ بر 4000 تن تولید کل تنباکوی استان است.


صابر صابری تروجنی تعداد زارعان استان بوشهر را دو هزار نفر اعلام کرد و افزود: همچنین 10 هزار نفر نیز در حوزه ی خرید و فروش تنباکو فعالیت می کنند.
صابری تروجنی با اشاره به اینکه سه حوزه ی کشت در برازجان و تنگستان و پارسیان وجود دارد، بیان داشت: سطح کشت این سه حوزه 120 هکتار و پیش بینی خرید 60 تن بوده است که تاکنون خرید 50 تن محقق شده است.


وی با اشاره به دو نوع فروش مویرگی و عمده گفت: فروش مویرگی سیگار از مردادماه تا پایان آبان ماه 830 میلیون تومان و فروش عمده در عرض سه ماه، دو میلیارد تومان بوده است.

دخانیات را به یک فرصت تبدیل می کنیم
در ادامه سمیه عاملی با بیان اینکه دخانیات در دید عموم به عنوان یک تهدید به شمار می رود و باید آن را به یک فرصت تبدیل کنیم، اظهار داشت: امیدوارم بتوانیم در توسعه ی کشاورزی خدمتی به تنباکوکاران استان بوشهر ارائه دهیم.


عاملی افزود: همچنین امیدوارم با توجه به رتبه بندی تنباکو در کشور و رتبه ی بسیار خوب تنباکوی برازجان و تنباکوی محمود احمدی بتوانیم صادر کننده ی خوبی به کشورهای دیگر باشیم.


وی خاطرنشان کرد: در امر بسته بندی تنباکو در استان می توانیم موجب اشتغال پایدار و تقویت نیروی انسانی در استان باشیم.
در پایان از زحمات صابر صابری تروجنی که پیش از این به عنوان سرپرست اداره دخانیات استان بوشهر مشغول به خدمت بود تقدیر و تشکر شد و سمیه عالی به عنوان رئیس اداره دخانیات استان معرفی شد./ص


کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

پربازدیدترین خبرها

پربحث ترین