امروز: دوشنبه 04 شهريور 1398
    طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 13 آذر 1397 - 10:57

اتحاد خبر-بهرام نکیسا: از جمله ظرفیت‌های خدادادی استان که نیازمند توجه بیشتری می‌باشد دریا و سواحل و جزایر استان است که بستری مناسب برای صنعت کشتی‌سازی و گردشگری دریائی است. این عرصه فرصت ارزشمندی برای حضور فعال بخش خصوصی و شهرداریهای شهرها و دهیاریهای روستا های ساحلی می باشد...

صنعت کشتی سازی و گردشگری دریائی

بهرام نکیسا

از جمله ظرفیت‌های خدادادی استان که نیازمند توجه بیشتری می‌باشد دریا و سواحل و جزایر استان است که بستری مناسب برای صنعت کشتی‌سازی و گردشگری دریائی است. این عرصه فرصت ارزشمندی برای حضور فعال بخش خصوصی و شهرداریهای شهرها و دهیاریهای روستا های ساحلی می باشد .


جای جای استان و به‌ویژه سواحل آن برای سرمایه‌گذاری در امر گردشگری دریائی و پرداختن به صنعت کشتی سازی و تعمیر شناور مناسب می باشد.
در برنامه ششم توسعه براي اقتصاد دريا پيش‌بيني قابل توجه‌ای صورت پذیرفته‌است. برای رسيدن به اين نقطه نيازمند عزم ملی و اراده واقعي و يکپارچه به منظور حمايت از صنايع و مشاغل نهفته در این بخش از اقتصاد می باشیم.


با توجه به‌اینکه میزان سهم اقتصاد دريا از توليد ناخالص داخلي به هيچ‌وجه با ظرفیت‌هاي اين صنعت در کشور همخواني ندارد لذا لازم است که نسبت به این صنعت و ظرفیت‌های آن در سیاستگذاری‌های اقتصادی کشور بازنگری به عمل آید.


 بسیاری از کشورها با اینکه دارای سواحل و دریای کمتری هستند ، اما به خوبی توانسته‌اند از این امکان در جهت بهبود وضعیت اشتغال شهروندان و اقتصاد کشورشان عمل کنند و در عرصه بین‌المللی به خوبی نقش‌آفرینی نمایند.


از آنجایی که یکی از مزیت‌های ارزشمند کشور ما دریا و سواحل است در صورت توجه و سرمایه‌گذاری بر روی صنعت کشتی سازی در کنار مقوله با اهمیت گردشگری دریایی، فعالیت و گسترش این صنایع فرصت‌های شغلی فراوانی را ایجاد می‌کند که در کاهش نرخ بیکاری کشور تاثیر بسزائی خواهد داشت.


برخی کشورها تنها با همین صنعت کشتی‌سازی شروع کرده‌اند و اکنون در سایر بخش‌های صنعتی نیز به توفیقات قابل توجه و بی‌نظیری دست‌یافته‌اند . از این رو نیاز است که ما نیز در کشور به این باور برسیم که در صنعت کشتي‌سازي می‌توانیم با توجه به داشتن نیروی کار ماهر و سواحل خدادادی در این صنعت به آسانی صاحب جایگاه موفقی گردیم .


اگر اين باور در بین اولیاء امور رشد نماید که صنايع دريايي و کشتي سازي و گردشگری دریائی مي تواند در اشتغال و درآمدزايي برای کشور در شرایط فعلی اقتصاد و اشتغال ، رونقی ایجاد نماید خود می تواند نوید بخش فصل جديدي در اقتصاد کشور باشد . این توان و ظرفیت در کشور وجود دارد اما نیازمند اراده‌ای در کشور است تا این ظرفیت بالقوه را بالفعل نماید. 


  در حال حاضر درصدی از ناوگان شرکت‌هاي بزرگ کشتي‌راني و نفت‌کش، نياز به به‌روزرساني شناورانشان داردند و همچنين به نظر می رسد که در حوزه توسعه نفت و گاز ، کشور به شناوران بیشتری نياز دارد که همه نشان  از نیاز و توجه بیشتر نمودن به صنعت کشتی سازی و صنایع وابسته آن می باشد.


بنا بر نظر کارشناسان و متخصصان و فعالین این حوزه بازار گسترده ای در صنعت کشتي‌سازي وجود دارد که نيازمند توجه و پشتيبانی است. چنین بازار گسترده‌ای حکایت از این مهم دارد که به سرمایه‌گذاری در صنایع مرتبط با دریاو دریانوردی ، کشتی‌سازی و تعمیرات شناورها باید توجه ویژه‌ای در کشور به خصوص مناطق ساحلی جنوب انجام پذیرد. انشاالله.کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
1397/09/18 - 15:48
0
2
سلام و درود به جناب نکیسا

بر همگان آشکار است تلاش شبانه روزی شما در راستای پیشرفت استان و معرفی روستاهای ساحلی و پتانسیل صنايع دريايي و کشتي سازي و گردشگری دریائی آنان در زمانی که مسئولیت داشتید. حال اگر دوست عزیزمان بدون اطلاع و اشراف به مسائل استان در باب تخریب اینگونه نظر می دهند مشخص است که نه مقاله را خوانده و نه به مسائل استان کوچکترین نگاهی دارند، حتی با کوچکترین جوستجو در اینترنت میتوان از عملکرد شما و تلاش هایتان در این حوزه مطلع شد که البته قطره ای از دریای عملکردی شما است.

با تشکر از مدیریت سایت اتحاد خبر
1397/09/14 - 20:14
0
0
سلام و درود بر منتقد عزیز . خدا بهتر می داند و خبر دار است .حالا بنده هرچه بگویم شما حمل بر دفاع از خود می دانید اما بنده نه شهردار و نه دهیار بوده ام ولی همواره این عزیزان را در جهت ایجاد صنعت در مناطق مذکور تشویق و حمایت نموده ام و در باب گردشگری نیز در حوزه روستائی اعضا محترم شوراهای اسلامی و دهیاران محترم بیشتر و بهتر خبر دارند البته بنده در حوزه صنعت کشتی سازی و گردشگری دارای مسئولیتی نبوده ام . علی ایجال اگر از منظر شما به نظر می رسد بنده کوتاهی نموده ام امیدوارم خداوند مرا ببخشد . انشاالله که خداوند به همه ما توفیق عنایت فرماید که برای بهبود امور جامعه و اشتغال جوانان تدبیر و اقدامی صورت پذیرد . وظیفه همه مااست که در جامعه ایجاد امید نمائیم . درود بر شما .
1397/09/13 - 14:46
0
0
شما در زمان مسئولیتت چیکار کردی؟
که الان داری صحبت می کنی و نظریه پردازی می کنی.
صحبت کردن راحته اما عمل مهمه.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

پربازدیدترین خبرها

پربحث ترین