امروز: سه شنبه 31 ارديبهشت 1398
    طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 30 آبان 1397 - 12:46
اتحاد خبر: مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی گفت: با خشک شدن دریاچه ارومیه پانزده میلیون نفر از مردم ساکن در پیرامون آن مجبور به جابه جایی می‌شوند.
اتحاد خبر: مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی گفت: با خشک شدن دریاچه ارومیه پانزده میلیون نفر از مردم ساکن در پیرامون آن مجبور به جابه جایی می‌شوند.

فرهاد سرخوش با تشریح آخرین وضعیت دریاچه ارومیه اظهار داشت: با خشک شدن این دریاچه حدود پانزده میلیون نفر از ساکنان پیرامون آن بدلیل تبعات خسارت بار آن در آب و هوا و کشاورزی مجبور به جابه جایی می‌شوند چراکه مشکلات زیست محیطی اجازه زندگی در این مناطق را نمی‌دهد.

احتمال مهاجرت ۱۵ میلیون در پی خشکی دریاچه ارومیه

وی با بیان اینکه هم اکنون تراز دریاچه ارومیه 1270/27 است گفت: این تراز نشان دهنده کاهش حجم آب نسبت به سال گذشته بوده و وسعت دریاچه 1722 کیلومتر مربع و حجم آب آن یک میلیارد و پنجاه میلیون رسیده است.

 

سرخوش افزود: دریاچه ارومیه از بیست سال پیش تاکنون هر سال 40 سانتیمتر افت تراز داشته که تا سال 93 هشت متر از تراز آن پایین آمده که همین امر سبب کاهش وسعت دریاچه به ششصد کیلومتر و حجم آن به 500 میلیون متر مکعب شد.

 

وی تاکید کرد: پس از راه اندازی ستاد احیا دریاچه ارومیه پروژه‌ها از سال 94 اجرایی شد، از جمله پروژه لایروبی تمام رودخانه‌های منتهی به دریاچه و اتصال رودخانه‌های زرینه رود، سیمینه رود، رودخانه مهاباد و گدار نقده به طول بیست و پنج کیلومتر در داخل دریاچه آب‌های روان را به پیکره اصلی منتقل کند.

 

سرخوش در رابطه با ریزگرد های نمکی نیز اظهار کرد: برای مهار کردن ریزگردهای نمکی تاکنون شصت میلیارد تومان در کل حوضه آبریز هزینه شده و تقریبا هفتاد درصد این ریزگردها با کاشت درختچه‌های شورگز، گیاهان رونده قره داغ، قرق کردن مناطق مطالعه شده و مالچ پاشی تثبیت شده است.

 

مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی گفت: در سال 97 میزان اعتبار تعلق گرفته به آذربایجان‌غربی به جز پروژه‌های ملی دو هزار و 226 میلیارد تومان ابلاغ شده ولی فعلاً درصد تخصیص ابلاغ نشده است.

 

سرخوش افزود: نجات دریاچه ارومیه از این بحران زیست محیطی منوط به اجرای پروژه‌های مذکور و پرداخت به موقع اعتبارات توسط دولت است./دکانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

پربازدیدترین خبرها

پربحث ترین