امروز: شنبه 29 تير 1398
    طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 14 آبان 1397 - 13:07

اتحاد خبر-قدرت مظاهری: تغيير در مديريت مجموعه از غير بومي به بومي و يا از بومي به غير بومي كه گاهي موجب شادي و شعف افكار عمومي استان شده و گاهي دريغ و افسوس آنها را همراه دارد، هيچ كدام در اصل داستان تاثير چنداني ندارد. سه مدير بومي اين منطقه كه از مجموعه ي نفت و يا خارج از آن، سكانداري اين سازمان را بر عهده گرفته اند، هيچ كدام در راستای ...

منطقه ی ويژه انرژی! ... كدام ويژه!؟

*قدرت مظاهری

گرچه بعيد مي دانم در هياهوي جنجال هاي رسانه اي نظير بازگشت تحريم ها ، ماجراي خاشقچي ، قصه ي در هم تنيده و مبهم اف اي تي اف، زيگزاگ رفتن سكه و دلار و مباحثي از اين قماش، اين گفتار بتواند مخاطب چنداني داشته باشد، با اين حال جهت تنوير بخش كوچكي از افكار عمومي، كوتاه و مختصر اشاره اي به تحولات اخير در منطقه ويژه انرژي پارس داشته و با نگاهي گذرا، تبعات و تاثيرات آن را مورد ارزيابي قرار مي دهيم.


در تعريف اين منطقه، جداي از ايجاد تسهيلات لازم براي زيرساخت هاي نفت، گاز و پتروشيمي و پروژه هاي مربوطه، بر روي "جذب و جلب سرمايه گذاري داخلي و خارجي" تاكيد جدي شده است. به عبارت بهتر، هدف از تكوين چنين مجموعه اي، تلاش براي جذب سرمايه از طريق بازارهاي داخلي و بين المللي در جهت رونق بخشيدن به جغرافياي محل استقرار آن است. چنين رويكردي مي تواند ـ بخوانيد مي توانستـ در كوتاه مدت ساختار منطقه را متحول نموده و سرمايه گذاران فراواني را از اقصا نقاط جهان در اين جغرافياي كوچك جمع آورد. بديهي است پيامدهاي چنين اتفاقي علاوه بر رونق اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي، موجبات رشد، شكوفايي و توسعه منطقه را فراهم آورده و با ايجاد اشتغال و تامين فرصت هاي شغلي براي هزاران نفر، مي تواند آباداني ديگر را بازتوليد نمايد.


اسفناك اين كه مديريت هاي عامل پيشين اين منطقه از آغاز تاكنون غير از لابي هاي تكراري و سياسي كاري و پنهان شدن در زد و بندهاي سياسي براي نگه داشت مناصب خود، به هيچ كدام از اهداف اين مجموعه اعتناي چنداني نداشته و بعضاً به مقاصد شخصي خود روي آورده اند. اوج فعاليت هاي اين مديران انتصابي، عمليات تسطيح يك بزرگراه، توسعه ي يك پل هوايي، تعبيه و ايجاد چندين سرويس بهداشتي، برگزاري سمينارهاي تكراري و حال به هم زن سفارشي، تقدير و تشكر از خود و مدیران و همکاران دوست، كاشت سالانه ي چندين اصله نهال در ساحل و بازتاب هزاران باره ي آن در رسانه ها ـ بدون اشاره به حجم معتنابهي از درختان تلف شده از گازهاي سمي ـ  و شعار و شعار و شعار بوده است.


مديران اين مجموعه به جاي ايجاد رويكردي براي جلب و جذب سرمايه هاي بين المللي، با اهمال و سستي در وظايف خود ، نه تنها طي اين سال ها موفق به جذب اندك سرمايه اي هم نشده اند، كه به هدررفت سرمايه هاي گسيل شده نيز كمك كرده و موجب فرار اين سرمايه ها گرديده اند.


از سويي ديگر مجموعه ي نمايندگان استان بوشهر در مجلس شوراي اسلامي كه بايستي بعنوان چشماني ناظر و هوشيار ، لحظه به لحظه ي اتفاقات منطقه را رصد كرده و براي هر فرداي آن چشم اندازي روشن تر ترسيم كرده باشند، صرفا و صرفا مطالبات شان را در حد ايجاد اشتغال براي يك آبدارچي يا نظافتچي پايين آورده و به لابي هاي سياسي براي خودنمايي در اين منطقه اكتفا كرده اند. تنش و ناهماهنگي در ميان وكلايي كه بايست مناسبات رونق منطقه را رقم بزنند، به دليل عدم اطلاع و سواد كافي آنان در اين باره از يك سو و سماجت هاي كودكانه و خودبزرگ بيني هاي متفرعنانه در جمعي چهارنفره نه تنها به شكوفايي اين مناسبات نمي انجامد ، كه موجب گل آلودتر شدن فضا براي ماهيگيري بسياري ماهيگيران حرفه اي نيز مي شود.


تغيير در مديريت مجموعه از غير بومي به بومي و يا از بومي به غير بومي كه گاهي موجب شادي و شعف افكار عمومي استان شده و گاهي دريغ و افسوس آنها را همراه دارد، هيچ كدام در اصل داستان تاثير چنداني ندارد. سه مدير بومي اين منطقه كه از مجموعه ي نفت و يا خارج از آن، سكانداري اين سازمان را بر عهده گرفته اند، هيچ كدام در راستاي اهداف بلند منطقه كه جلب و جذب سرمايه هاي داخلي و خارجي است، اقدامي ننموده و تنها به ترسيم خط كشي هاي خيابان، ايجاد باغچه هاي گل و بلبل، برگزاري مراسم توديع و معارفه ي بازنشستگان، استقبال از مقامات دولتي و حكومتي و قس عليهذا بسنده كرده اند.


مديران غير بومي نيز تنها دغدغه شان، تصاحب سمتي مديريتي در سال هاي پاياني ماموريت شان بوده كه هنگام بازنشستگي از قَبَل آن به نوايي رسيده و آن را رزومه اي براي فرصت هاي شغلي بعدي شان نمايند!


بنابراين تا زماني كه به فرايندي مبتكرانه براي نيل به اهداف واقعي اين منطقه كه جذب سرمايه گذار در جهت رشد و شكوفايي آن است، دست نيابيم، مديريت بومي يا غير بومي، انتصابي يا انتخابي و سفارشي يا غير سفارشي - كه سفارشي آن نيز بيش از وابسته بودن به دولت، به لابي ها و جريان هاي قدرتمندتري در استان مربوط مي شود - كمترين تاثيري در اصل ماجرا نداشته و گرچه گاه گداري به قرض دادن ناني از مديريت مجموعه به سفره ي خالي استان مي انجامد اما در نهايت درِ فرسوده ي آن همچنان بر همان پاشنه مي چرخد.  کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
1397/09/29 - 11:47
0
1
با تشكر از مطالب آقاي مهندس مظاهري
دوست گرامي ايشون قصد مدير عاملي ندارن ولي مطالبش قابل تامل است ، با اين اوصاف استان بوشهر چندين سال است كه داره درجا مي زنه، بومي در مقابل بومي ، غير بومي بهتر يا بد تر خلاصه اين استان اتحاد نداره ، منظور همين چهار نماينده كه نمي تونن كنار بيان با هم، چه انتظاري از حل مشكلات ميشه كرد.
1397/08/15 - 22:53
2
0
چطوره خود جنابعالی مدیر عاملی سازمان رو بر عهده می گرفتین ؟
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

پربازدیدترین خبرها

پربحث ترین