امروز: پنجشنبه 01 فروردين 1398
    طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 07 آبان 1397 - 10:39
بافت قدیم یا میراث پدری ما؛

اتحاد خبر-امید زاهد: بافت های قدیم، میراث پدری ما هستند. همان خانه های پدری!  و «حفظ خانه پدری نمادی از تداوم فرهنگی است». افسوس ما چه زود به میراث پدری پشت کردیم.چه زود خانه های پدری کلنگی شدند و چه زود آپارتمان ها سر برافراشتند. روزگاری برای آنکه شخصی را بخاطر تکبرش نکوهش کنند، می‌گفتند: فلانی فکر می کند در خانه پنج دری به دنیا آمده...

به بهانه پیشنهاد دولت برای احیای بافت های قدیم

*امید زاهد

 

بافت های قدیم، میراث پدری ما هستند. همان خانه های پدری!  و «حفظ خانه پدری نمادی از تداوم فرهنگی است». افسوس ما چه زود به میراث پدری پشت کردیم.چه زود خانه های پدری کلنگی شدند و چه زود آپارتمان ها سر برافراشتند. روزگاری برای آنکه شخصی را بخاطر تکبرش نکوهش کنند، می‌گفتند: فلانی فکر می کند در خانه پنج دری به دنیا آمده است! و امروز اصلا خانه پنج دری نداریم که کسی بخواهد در آن به دنیا بیاید!!.

 

اینکه ایرانیان رو به سوی خانه سالمندان آوردند و پدران خود را در این خانه ها زندانی نمودند، به نوعی موجبات نابودی خانه های پدری و پر شدن خانه های سالمندان را فراهم کردند. حکایت غریبی است؛ همین رفتار ما گویای برخورد ما با بافت های قدیم هم هست.

 

بافت های قدیم در گذشته هسته مرکزی فعالیت های فرهنگی، تاریخی و سیاسی هر شهر به شمار می‌رفتند و امروز ویرانه هایی هستند که آن را فرسوده‌اش نامیده ایم و بدتر از همه آسیب های اجتماعی هم در آن جولان می‌دهند.


امروز که دولت محترم کفگیرش به ته دیگ خورده، یادش به بافت های قدیم و به قول خودشان فرسوده!! افتاده است. می دانید اصلا خرابی از زمانی آغاز شد که بافت قدیم را بافت فرسوده خواندیم! ما خودمان بافت را به این روز انداختیم! بافت های قدیم را مانند نیاکان خود در گذشته مرمت، بازسازی و معاصرسازی نکردیم، تا دوباره زندگی و کسب و کار را در آنها رونق ببخشیم.

 

کار را به جایی رساندیم که مردم ساکن در بافت های قدیم در آتش بی مهری مسئولین مدیریتی ما سوختند، ولی ما حاضر نشدیم ماده و تبصره‌های دست و پا گیر خود را تغییر دهیم و باری از دوش مردم برداریم. هر کسی هم سوار بر مرکب میراث فرهنگی شده حکایتی تازه آورده و هنوز عرقش خشک نشده به سرای دیگر شتافته! به گمانم این نفرین قدیمی ما استان بوشهری ها دچار میراث فرهنگی شده باشد که «میراثش بگرده یا میراثش گشت» و گمان کنم فقط خدا این بلا نگهدارد.

 

از قضا در استان بوشهر، بندر بوشهر دارای بافت قدیمی و منحصربفردی است که اخیرا هم هفته نامه محترم اتحاد خبر تصاویری از آن را به نمایش گذاشت. واقعا تصاویر بافت قدیم بوشهر، گویای آن است که روح زندگی در آن جریان ندارد و نفس‌های بافت قدیم به شماره افتاده است. این در حالی است که قریب بیست سال از ثبت مجموعه بافت قدیم بوشهر در فهرست آثار ملی می گذرد.


حکایت امروز میراث فرهنگی ما در این افسانه قدیمی هم بازتاب دارد.« کشاورزی در زمین زراعی خود مشغول به کار بود هنگام ناهار فرا رسید. به الاغش گفت اینجا خیلی مراقب باش تا کسی به مزرعه وارد نشود. الاغ بخت برگشته به گوش و به هوش بود به حدی که وقتی پرنده هایی بر فراز مزرعه به پرواز در می آمدند، برای متفرق کردن آنها، چنان در زمین زراعی جولان می داد و این طرف و آن طرف می رفت که تمام زحمت و کاشته های کشاورز را در چشم بهم زدنی بر باد فنا داد. کشاورز از همه جا بی خبر وارد مزرعه شد.

 

الاغ در زمین به این سو و آن سو می دوید. در حالی که چیزی از کشتزار باقی نمانده بود». حال حکایت میراث فرهنگی ماست. این بافت قدیم را به دستشان دادیم تا مراقبت و نگهداری نمایند و خلاصه خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل!!!!


ای کاش سازمان عریض و طویل میراث فرهنگی کشور قانونی به تصویب می رساند که مدیران سازمانشان در بافت‌های قدیم زندگی کنند و هر روز شاهد باشند در بافت چه می گذرد! تا شاید گره از کارهای بافت باز شود. اما نیاز است همه ادارات مرتبط دست در دست هم نهند و بافت را باز زنده سازی نمایند.

 

دانشگاهها و موسسات علمی و آموزشی ما به شور و مشورت فراخوانده شوند و در کالبد نیمه جان و خسته بافت های قدیم، بدمند. که از ره آورد آن می توان ضمن رونق گردشگری، کمک هزینه ای برای جیب دولت و مردم هم در نظر گرفت. تا مردم نیز بجای اینکه بگویند میراثش گشت، بگویند میراثش آباد! 

 

 کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
1397/08/07 - 16:46
1
2
چه خوب گفتی ،جناب زاهد ،
تتها خانه پنج دری به سبک قدیم ،بیش از یکصد سال قدمت در شهر برازجان محله منبع به مالکیت نصرالله پاپری فرزند حسین حاج محلی وجود دارد ،که به یه مخروبه تبدیل شده ،چندین بار به میراث فرهنگی برازجان پیشنهاد مرمت وتغییر کاربری دادم ،متاسفانه توجه ای نکردن ،شما بگویید چکار کنم
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

پربازدیدترین خبرها

پربحث ترین