امروز: دوشنبه 06 خرداد 1398
    طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 30 شهريور 1397 - 12:55
به مناسبت 21 سپتامبر، روز جهانی صلح

اتحاد خبر_مصطفی زارعی:صلح واژه ای است به گسترده تمام نسل های انسان، به بزرگی تمام ذهن هایی است که از ابتدای آفرینش وجود داشته اند. صلح واژه ای است که مرز بین خواب کودک آواره و صدای شلیک گلوله های سرباز را تعیین میکند. این روز در 21 سپتامبر سال ۱۹۸۲ برای اولین بار توسط سازمان ملل متحد برپا شد، و از آن زمان توسط بسیاری کشورها...

صلح جهانی در نظام قانونمند بین الملل با رعایت حقوق بشر

مصطفی زارعی

تو مگو همه به جنگند و ز صلح من چه آید          تو یکی نه ای، هزاری، تو چراغ خود بر افروز

صلح واژه ای است به گسترده تمام نسل های انسان، به بزرگی تمام ذهن هایی است که از ابتدای آفرینش وجود داشته اند. صلح واژه ای است که مرز بین خواب کودک آواره و صدای شلیک گلوله های سرباز را تعیین میکند. این روز در 21 سپتامبر سال ۱۹۸۲ برای اولین بار توسط سازمان ملل متحد برپا شد، و از آن زمان توسط بسیاری کشورها، گروه‌های سیاسی، گروه‌های نظامی و افراد مختلف ادامه یافته‌ است.

به گفته باروخ اسپینوزا – فیلسوف هلندی قرن هفدهم، «صلح» به معنی نبود جنگ نیست؛ بلکه فضیلتی است که از نیروی جان مایه می‌گیرد و همان طورکه آزادی به معنای زندانی نبودن نیست، صلح هم به معنای نبود جنگ نیست. ‏همچنین مفهوم صلح را نباید با آتش‌بس اشتباه گرفت، زیرا «صلح» به معنای پایان دادن به مناقشه و قطع جنگ است.‏

صلح مفروضه ی اصلی به وجود آمدن رشته ی روابط بین الملل بوده است. از تاسیس کرسی روابط بین الملل قضیه ی صلح و کنترل جنگ یکی از دلایل اصلی بحث و مجادلات نظری و عملی در جهان بوده است. تاکنون تئوری های زیادی در جهت ایجاد صلح و برقراری امنیت جهانی در عرصه ی مطالعاتی روابط بین الملل به وجود آمده است و در زمینه های عملی نیز سازمان های زیادی برای بسط صلح در عرصه ی جهانی تاسیس شده است. به خصوص بعد از جنگ جهانی دوم تلاش های زیادی در زمینه ی ایجاد صلح جهانی چه در زمینه ی تئوریک و چه عملی انجام شده است.از مسایل و اهداف اصلی سازمان های بین المللی در قرن حاضر رسیدن به صلح جهانی و امنیت دسته جمعی بوده است که این امر در اساسنامه سازمان بین المللی مهم قرن، سازمان ملل متحد متبلور شده است.

جهانی که در آن زندگی می کنیم، پدیده ایست که میتوان آنرا به عنوان یک ارتباط تنگاتنگ بین نواحی مختلف، مردمان، نژادها، اجتماعات، و منافع اقتصادي و فرهنگی سراسرگیتی، فرض نمود که شعب حقوقی مختلفی را در بردارد که مهمترین آنها، حقوق بین الملل است. بدین ترتیب حقوق بین الملل با جهانی شدن، خود را از مجموعه قواعد حقوقی حاکم بر روابط بین کشورها، به شبکه پیچیده اي از اسناد مشتمل بر هنجارهاي متنوعی از فعالان در صحنه حقوقی بین المللی، متحول کرده است. پدیده اي که متعلق به حقوق داخلی بوده، هم اکنون از دید حقوقی بین المللی نگریسته می شود. سیاره ما درحال غرق شدن است، زیرا موضوعاتی همچون محیط زیست، سلاحهاي اتمی، بیماري ها و تروریسم، جنبه جهانی به خود گرفته و با معیارهاي بین المللی سنجیده می شوند. حقوق داخلی که قدرمطلق خود را از دست داده، اینک تصحیح شده، و از دید حقوق بین الملل بدان نگاه می شود. بدین ترتیب، حقوق بین الملل نسبت به دهه هاي گذشته فرایند انقلابی را داشته است. به گونه اي که، خود را از روش حل اختلاف بین دولتها، به یک ابزار قدرتمند جهانی متحول نموده؛ که در زندگی روزمره مشهود است. بدون اغراق باید گفت: حقوق بین الملل امروزي، سیاست ها و تصمیمات بسیاري از عاملین دولتی و غیردولتی را تحت تأثیرقرارداده است.

در عصر اتم و ارتباطات، با طرح صلح جهانی از طریق نظام قانونمند، هدف اشاعه تفکر ایده آلیستی نیست. بلکه بر این عقیده هستیم که دیر یا زود، جامعه جهانی به ضرورت هر چه بیشتر این مهم خواهد رسید. تأسیس نهادهاي بین المللی که بتوانند از بروز جنگ جلوگیري به عمل آورند و با مسائل جهانی به مقابله بپردازند، نیاز عملی دنیاي امروز است.

توسعه اقتصاد جهانی، محیط زیست جهانی، مسابقه تسلیحاتی، تروریسم سیاسی، انفجار جمعیت، استفاده از منابع اقیانوس ها، همگی در دستور کار دولت ها قرار دارند، اما به تنهایی توسط یک دولت قابل حل نیستند. با وجود ابزارهاي قانونی و دور از خشونت، می توان تعارضات غیر قابل اجتناب را در این دنیاي پراکنده حل کرد. وضعیتی که هنوز در ورطه تهدید علیه صلح، نقض صلح و تجاوز، مورد توجه مهمترین دستگاه تصمیم گیري بین المللی است و در جلسات مهم آن، مورد رسیدگی قرار می گیرند.

ولی متاسفانه بایستی پذیرفت برغم تمام تلاش های صورت گرفته، واقعیت موجود برخاسته از حقیقت صلح نیست. جایی که حقوق بشر و حقوق بین الملل را در مسلخ منافع کشورها گردن می زنند، حکایت صحبت از صلح جاهنی در روزگاری است که خشونت و جنگ، ترور و تروریسم، فقر و مهاجرت، بی خانمانی و آوارگی، استبداد و خودکامگی بسیاری از دولتها و حکومتها، نقض مکرر و مستمر حقوق بشر و نهادینه شدنِ آن در بسیاری از مناطق جهان، شورش ها و اختلافات مذهبی و قومی، تحریم های بین المللی دارویی، بهداشتی و غذائی علیه بسیاری از کشورها، برخلاف منشور ملل متحد و تعهدات بین المللی دولتها کم رنگ شدن روزافزون عدالت جهانی و بین المللی و اخطارها و هشدارهای سازمان های بین المللی، حقوق بشری و حقوقدانان و کارشناسان بین المللی در این باره،  همه و همه بیانگر فاصله و نشانه های نگران کننده بین وضعیت موجود و تاسف بار کشورها و جهان و وضعیتِ مطلوب و عدالت خواه جهانی است و خود، زنگ خطری بر وضعیت مزبور و لزوم برون رفت از بحران ها و نابهنجاری های سیاسی و حقوقی داخلی و بین المللی کشورها و تلاش نهادین و فراگیر برای حرکت در مسیر ”صلح و عدالت پایدار و جهانی” است.

 

مصطفی زارعی
دانشجوی دکتری حقوق بین الملل و مدرس دانشگاهکانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
1397/06/30 - 13:53
0
0
بسیار مطالب جالب و متفاوتی بود.لطفا نگاه این سایت وزین اگر به چنین سمت و سوهای ها و نگرش بروز و هم باشد بسیار شایسته تر خواهد بود. و تشکر از جناب دکتر زارعی که نشان داده از سرمایه های نیک این شهرستان هستند.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

پربازدیدترین خبرها

پربحث ترین