امروز: جمعه 30 فروردين 1398
    طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 25 شهريور 1397 - 19:01

اتحاد خبر_مجتبی ابراهیمی:فرهنگ دارای تعاریف متعدد و پیچیده ای است، که اگر بخواهیم تعریفی کلی از آن بیان کنیم می توان فرهنگ را به مجموعه ای از دانش ها، باورها، عادات، سبک زندگی و هر آنچکه فرد از جامعه خویش می آموزد تعریف کرد. متأسفانه نگاه متولیان به مقوله فرهنگ به عنوان بخش نرم افزاری در ارتقاء کیفیت زندگی شهری بسیار کم اهمیت است. در شرایط کنونی

جدال در خلاء فرهنگ سازی

مجتبی ابراهیمی

 
فرهنگ دارای تعاریف متعدد و پیچیده ای است، که اگر بخواهیم تعریفی کلی از آن بیان کنیم می توان فرهنگ را به مجموعه ای از دانش ها، باورها، عادات، سبک زندگی و هر آنچکه فرد از جامعه خویش می آموزد تعریف کرد. متأسفانه نگاه متولیان به مقوله فرهنگ به عنوان بخش نرم افزاری در ارتقاء کیفیت زندگی شهری بسیار کم اهمیت است. در شرایط کنونی که جامعه دچار تعدد بی نظمی و بحران در بخش های مختلف سیاسی و اقتصادی شده است، فرهنگ چگونگی برخورد با شرایط موجود شاید می توانست تنها ابزار کارآمد برای رهایی از مصائب باشد.

 

اما از آنجایکه برای رسیدن به بلوغ فرهنگی در سطح عمومی جامعه قدم های بسیاری مانده است، مدام شاهد جدال ها و کشمکش هایی در مباحثی از نحوه مدیریت آب، رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی، بهبود محیط زیست، مدیریت پسماندهای شهری گرفته تا مسائلی همچون احتکار و گران فروشی هستیم. به راستی اکنون نقش سازمان فرهنگ و ارشاد و کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر در ارتقاء سطح فرهنگ عمومی و شهروندی جامعه شهری به لحاظ آگاهی بخشی و شکل گیری سبک زندگی متناسب با وظایف شهروندی ملموس و قابل درک است؟ آنچکه امروز در قالب ارائه تعداد جلسات بدون خروجی مؤثر به مردم گفته می شود کفایت نمی کند. کمیسیون فرهنگی و اجتماعی برای جامعه ورزشی شهر چه گام مؤثری برداشته است؟ در جهت رسیدگی به آسیب های اجتماعی و رفاه اجتماعی چه اقداماتی داشته است؟ تریبون کدام هنرمند تئاتر، سینما و موسیقی بوده است؟ کدام همایش و هم اندیشی را به جهت بهره گیری از نخبگان و دانشگاهیان برگزار کرده است؟

 

در جهت توانمند سازی سازمان های مردم نهاد چه رویکردی داشته است؟ و بیشمار کاستی هایی که امروز دغدغه و نگرانی احاد مردم سردرگم از شرایط پیش رو است. در حوزه فرهنگ نهادها و سازمان های متعددی وجود دارند که به اختصاص بودجه های ریز و درشت می پردازند و این موضوع فی نفسه بد نیست اما از آنجایکه در فرایند اجرا بصورت مستقل عمل می کنند و به نحوی موازی کاری صورت می گیرد، خروجی مطلوب و مؤثری حاصل نمی شود. امروز بخش بزرگی از مشکلات همچون اعتیاد، اختلافات اجتماعی، شکاف های اجتماعی و حتی نادیده گرفتن مسئله اخلاق در گفتار و عملکرد مدیران و سیاستمداران ناشی از ضعف در حوزه فرهنگ است. به نظر می رسد کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهرها در جهت همراه کردن متولیان حوزه فرهنگ در تشکیل اتاق های فکر بصورت متمرکز به منظور دستیابی به اهداف مشترک و پیگیری و ارزیابی اهداف بایستی تلاش کند.

 

در بخش فضاسازی شهری تظاهر و جلوه دادن به فرهنگ در معماری شهر برازجان تقریباً مقوله بیگانه ایست، به گونه ای که کمبود اماکن تفریحی، امکانات آموزشی، کتابخانه، موزه و پارک موزه و نمایشگاه های مختلف غیرقابل انکار است. شهر برازجان با داشتن پیشینه ای پر افتخار و دارا بودن آثار و ابنیه هایی ارزشمند دارای پتانسیل های فراوانی است که بهره گیری از آنها می تواند در افزایش سرانه فضای فرهنگی مؤثر و مفید واقع شوند. هر چند که امروز با استانداردهای سرانه فضای فرهنگی فاصله زیادی داریم اما توجه جدی مدیران نهادها و سازمان های متولی را در ارتقاء این مهم می طلبد. از طرفی اگر کمیسیون فرهنگی در تلاش برای تدوین سند فرهنگی، اجتماعی و ورزشی نباشد قطعا هزینه ها بصورت منطقی و علمی نخواهد بود. بنابراین افراد جامعه را امروز نمی توان با خوراک های آماری سیر و قانع نمود و این مهم قطعا بر مدیران پوشیده نیست که طیف وسیعی از نهادها و تشکل های مردمی، دانشگاهیان و فرهنگیان عملکرد آنها را مورد واکاوی و ارزیابی قرار می دهند. از این رو در ارائه وعده و عملکرد با جامعه صادق باشید. قطعا مردم همراه و قدردان همت و تلاشتان برای بهبود شرایط فرهنگی و اجتماعی جامعه خواهند بود.کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
1397/06/28 - 07:05
0
0
درود بر دكتر ابراهيمي عزيز بسيار خوب و كامل به همه ابعاد پرداخته بوديد تندرست باشيد
1397/06/26 - 23:43
0
0
خلا اتاق های فکر در تمامی ابعاد جامعه محسوس هست
1397/06/26 - 06:34
0
0
بسیار خوب و جامع و کامل بود
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

پربازدیدترین خبرها

پربحث ترین