امروز: شنبه 31 فروردين 1398
    طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 16 شهريور 1397 - 23:24
نقدی به رای نیاوردن یک فوریت طرح شفافیت آراء نمایندگان مجلس

اتحاد خبر - اکبر صابری: افتضاح است. 180 نماینده مجلس طرحی را امضا می کنند بعد فقط کمتر از 60 نفر آنها پای امضای شان می ایستند. مردم چه قضاوتی باید درباره این نمایندگان داشته باشند؟ نماینده ای که عرضه بیان شفاف نظرات خود را نداشته باشد چگونه می تواند از حقوق مردم خود دفاع نماید؟ مردم نماینده ترسو و غیر شفاف نمی خواهند. لطفا شفاف باشید؛ دانستن حق...

لطفا شفاف باشید/ ناامیدی از فراکسیون امید!

اکبر صابری:

 

180 تن از نمایندگان مجلس طرح شفافیت آراء نمایندگان را امضا کردند.

جالب اینکه نمایندگان محترم در جلسه علنی چهارشنبه 14 شهریور مجلس شورای اسلامی، در جریان بررسی یک فوریت این طرح برای الحاق دو تبصره به ماده 119 قانون آیین‌نامه داخلی پارلمان با 59 رأی موافق، 108 رأی مخالف و 5 رأی ممتنع از مجموع 194 نماینده حاضر در جلسه با این طرح مخالفت کردند .

فاجعه بار است. افتضاح است. آبروریزی است. 180 نماینده مجلس طرحی را امضا می کنند بعد فقط کمتر از 60 نفر آنها پای امضای شان می ایستند. مردم چه قضاوتی باید درباره این نمایندگان داشته باشند؟

صورت مسئله روشن است. بیش از دو سوم نمایندگان مجلس با مردم و موکلان خود شفاف نیستند.


این مهم می تواند چند دلیل داشته باشد:

- ترس از شورای نگهبان / می ترسند چون نگران تایید صلاحیت خود در دوره بعد هستند.

- ترس از دولت / می ترسند اگر موضع آنها در رای اعتماد به وزیری یا استیضاح وزیری دیگر مثلا لو برود دولت بعدا به مطالبات آنها اعتنایی نکند. 

- ترس از مردم و انتقادهایی که ممکن است به واسطه رایی که داده اند متوجه آنها شود.

- منافع ناشی از "شریک دزد بودن و رفیق قافله" یا به عبارتی "هم از توبره خوردن و هم از آخور".

- افکار پوپولیستی مردم و نگرانی از بیان شفاف مواضعی که در تضاد با افکار پوپولیستی است.


به نظر می رسد البته آنچه که باعث می شود نمایندگان از شفافیت آرای خود فرار کنند یا ترس است یا منفعت طلبی شخصی. جدا از اینکه مردم نمایندگان ترسو نمی خواهند، این سئوال مهم مطرح است که چرا باید این ترس وجود داشته باشد؟ آیا نمایندگان آن طور که در قانون اساسی آمده است از مصونیت لازم برخوردار نیستند؟

نکته دیگری که در این خصوص جالب توجه است بیشتر اصلاح طلبان و حتی اصول گرایان از طرح شفافیت حمایت می کنند. این طرح به نوعی فراجناحی است.  

به اصول گرایان کاری ندارم ولی یکصد و اندی نماینده اصلاح طلب فراکسیون امید دقیقا چه موضعی درباره طرح شفافیت آرا دارند؟

چون هنوز آراء غیر شفاف است؛ دقیقا معلوم نیست چند نفر از مدعیان اصلاح طلبی به طرح شفافیت آراء رای داده اند ولی آنچه مسلم است حداقل نیمی از آنان به این طرح رای نداده اند! و این یعنی ناامیدی از نمایندگان فراکسیون امید!

 

از نمایندگان مجلس انتظار می رود با شهامت آرای خود را به‌طور شفاف بگویند، نماینده ای که عرضه بیان شفاف نظرات خود را نداشته باشد چگونه می تواند از حقوق مردم خود دفاع نماید؟

مردم نماینده ترسو و غیر شفاف نمی خواهند. لطفا شفاف باشید؛ دانستن حق مردم است.

 کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
1397/07/02 - 08:48
1
0
درستی کردار و راست گفتاری حاج اکبر آقای صابری بر احدی پوشیده نیست . انشالله موفق باشید
1397/06/21 - 12:32
0
1
سلام وقتی یه نظر میدیم درباره اقای صابری که از جناب پریزیدنت سعادت حمایت میکردن الان منتقدش شدن برای شفاف سازی هم منتشر کنید پرچم نباشید....
الان که 72 نماینده داوطلبانه رای خودشون رو منتشر میکنن از استان بوشهر فقط اقای خدری هست پس اون یه نفر کجا هستن مخصوصا جناب پریزیدنت سعادت دست نشانده بعضیا شما فقط بگید خودم کردم که لعنت بر خودم باد مثل رئیس جمهور محبوبتون
1397/06/19 - 22:49
1
2
نمایندگان مجلس متاسفانه اکثر آنها وکیل مردم نیستند بلکه بنده جاه و مقام و پول هستند، متاسفانه برخی از نمایندگان به هیچ اصول دینی و اخلاقی پایبند نیستند، حیف ...........
1397/06/19 - 12:49
0
2
فایدهی نداره.. ما رو عادت دادن به تظاهر... تو این جامعه کلا مفاهیم اولیه زندگی، وارونه آموزش داده شده.. تنها راه تغییر در ظاهر جامعه، تغیرات عمیق و بنیادی توی ذهنیت‌ها و مفاهیم اولیه انسانیت هست.
1397/06/19 - 07:11
0
3
شفافیت کیمیای گم شده این روزها و این سال های کشور ما..... در عوض دو رویی و ریا کاری تا دلت بخواد. نه فقط نمایندگان؛ خود مردم را ببینید بیشترشون نه شفاف هستند و نه صادق. در واقع کشور دچار بیماری است.... نماینده هم یکی از مردم....
1397/06/18 - 19:12
1
2
درود به آقای صابری
به مطلب حقی اشاره کردی. نماینده وقتی با مردمی که انتخابش کردن صادق نباشه دیگه چه انتظاری میشه ازش داشت؟؟؟؟؟؟؟؟
1397/06/17 - 13:55
0
4
انتخابات 98 باید ما مردم نماینده شفاف ساز و شجاع و مردمی انتخاب کنیم نه امثال بعضیا که ..........
1397/06/17 - 11:45
0
3
باسلام
وقتی اکثر نمایندگان با روش هایی همچون برپایی ضیافت از ماه ها قبل از انتخابات،خرید آرا و ... رای می آورند و هدف آنها از نماینده شدن چیزی جز خدمت صادقانه است چه انتظاری می توان داشت؟
وقتی یک لیست منتشر می کنند و مردم احساسی ماهم به خاطر همراهی با دولت به آنها رای می دهند، مشخص است نباید انتظاری جز سکوت،بی اثری و خنثی بودن از آنها داشت.
متاسفانه سال هاست مجلس شورای اسلامی (البته به استثنای عده ای قلیل که فقط برای خدمت می روند و از روش های تبلیغاتی صحیح استفاده می کنند) همچون بخش های دیگر نظام مقدسمان، مسیر را فراموش کرده اند و در جاده ای دیگر طی طریق می کنند.
مگر چه اشکالی دارد من شهروند بدانم که نماینده ام در مجلس به فلان طرح چه رایی داده است؟
به راحتی می توان دلیل مخالفت برخی نمایندگان مجلس را حدس زد: این عده فقط رفته اند برای جمع کردن پول، استفاده از رانت و ...که شاهد این ماجرا هم واقعیات تلخی ست که چند مدت بعد از پایان کار آن نمایندگان برملا می شود.
باتشکر
1397/06/17 - 08:32
1
3
نماینده اگر واقعا نماینده ملت باشد نه ترس از رد صلاحیت توسط شورای نگهبان دارد نه ترس از دولت،خدا را در نظر می گیرد و در همین یک دوره فرصت خدمت که به او داده شده خالصانه برای مردم کارمی کند. ولی این نمایندگان نماینده مردم نیستند.اکثرا وکیل الدوله هایی هستند......
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

پربازدیدترین خبرها

پربحث ترین