امروز: شنبه 31 فروردين 1398
    طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 16 شهريور 1397 - 12:15
اختصاصی/ اتحاد خبر بررسی می کند؛

اتحاد خبر: بالاخره لایحه ایجاد منطقه آزاد بوشهر در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید. اتحاد خبر محاسن و معایب این اتفاق را بررسی کرده است. نظر نماینده محترم دشتی و تنگستان، امام جمعه اهرم، جوانشیر کدخداپور، یدالله خدری، سیامک وطن خواه، امید فشنگ ساز، مهدی قائدزاده، خضر خلیلی، محمد قدسی، رییس اتحادیه لنجداران دیلم و... را در این گزارش بخوانید ...

منطقه آزاد بوشهر  محاسن و معایب؛ امیدها و نگرانی ها؟

   اتحاد خبر: کلیات لایحه ایجاد هشت منطقه آزاد تجاری - صنعتی از جمله بوشهر در جلسه چهارشنبه 7 شهریور مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید. جزئیات این لایحه نیز هفته قبل در صحن علنی مجلس بررسی و تصویب شد. به همین مناسبت خبرنگار اتحاد خبر(زهره عرب) با همکاری گروه مجازی  "دوستداران استان بوشهر" به مدیریت حسن ملک زادگان نظر فعالان اقتصادی و اجتماعی و برخی شهروندان استان بوشهر را در این خصوص جویا شده است:


نماینده دشتی و تنگستان: چون مناطق آزاد و ویژه از مزایا و معافیت‌های مالیاتی برخوردار هستند و با توجه به تجربه مناطق پیشین که اهداف قانونگذار را برآورده نکردند، به نظر می‌رسد تصویب این لایحه بیش از آنکه باعث درآمدزایی شود، ارزبری بیشتر و کاهش درآمدهای مالیاتی دولت را سبب شود. به دلیل مصلحت کلی کشور تشخیصم این است که این لایحه از یک سو سبب کاهش درآمدهای مالیاتی دولت و از سوی دیگر سبب وابستگی بیشتر به درآمدهای نفتی می‌شود که در این شرایط اگر دولت نتواند درآمدهای نفتی را محقق کند به شدت درگیر مسائل کمبود بودجه شده و تبعات آن دامنگیر توسعه در کشور خواهد بود.

Image result for ‫شهریاری نماینده دشتی‬‎

سید کمال‌الدین شهریاری در شرح مزایا و معایب تصویب ای ن لایحه برای استان در کوتاه‌مدت ابراز داشت: مزایای تصویب این پیشنهاد دولت در استان به دلیل اینکه سرمایه‌گذاری‌ها و تولید و انتقال تکنولوژی در کوتاه مدت اتفاق نمی‌افتد، تقریبا قابل بررسی نیست اما معایب آن گرانی ملک و املاک است که سبب بروز مشکل برای مردم استان می‌شود.

 

جوانشیر کدخداپور: منطقه آزاد يكی از راه های توسعه برای كشورهايی ست كه ميخواهند توليدات خود را با كمترين هزينه به بازارهای جهاني صادر نمايند. اگر سرمايه گذاری با هدف افزايش توليد صورت پذيرد. اما ليكن تجربه نشان داده چيزی كه در مناطق آزاد تجاری مغفول مانده توليد است. ضمن اينكه در مناطق ويژه اقتصادی هم زمينه حمايت از توليد فراهم است. مزيت مناطق آزاد  بر مناطق ويژه بخش تجاری آنست كه سرمايه گذاری در اين مناطق را با هدف عرضه كالای خارجی بدنبال دارد كه ساخت پاساژها و مراكز تجاری نه تنها درمناطق آزاد بلكه در كلانشهرها هم چون خوره بجان اقتصاد رانتی و انحصار محور كشور افتاده و بلای جان توليد و توليد كننده شده است.

Image result for ‫کدخداپور‬‎

علت گران شدن زمين در مناطق آزاد و شهرهای مجاور آنها اثرات روانی ناشی از تصورات اشتباهی است كه به جامعه سرايت ميكند و عده ای از اين رهگذر به نوايی ميرسند.  تجربه منطقه ويژه پارس جنوبی و خريد و فروش اراضی در آن محدوده و رانت اطلاعاتی آن از يادها نرفته است. علاوه بر اين عامل اصلی گرانی زمين، انحصاری بودن آنست. صاحبان اراضی واقع در محدوده منطقه آزاد با علم به اينكه اولاً زمين كالای وارداتی نيست كه رقيبی داشته باشند ثانياً متقاضی سرمايه گذاری ناچار به خريد زمين در همين محدوده است، دليلي ندارد كه زمين خود را با قيمت دلخواه خريدار بفروشند. قدرت انتخاب با فروشنده زمين است كه از امتياز انحصار برخوردار است. علاوه براين اراضی دولتی واقع در محدوده هم كه به منطقه واگذار می شود منبع درآمدی برای ايجاد زيرساخت هاست اگر دولت زمين را ارزان واگذار كند هزينه های اداره منطقه آزاد از كجا تامين شود. اميد است متوليان امر با بررسی اوضاع و احوال مناطق آزاد اروند، چابهار و قشم و بهره گيری از تجارب مديريتی آنها اولاً اثرات منفی ايجاد تورم بر زندگی ساكنان شهرها و روستاهای همجوار را به حداقل برسانند. و با توجه به وضعيت زندگی مردم مناطق آزاد ياد شده، محاسن و معايب را شناسايی و از تجربه آنها حداكثر استفاده را ببرند.

ناگفته نماند چنانچه منطقه آزاد توليد محور باشد سبب رشد اقتصادی و شكوفايی استان ميشود همان مزيتی كه مناطق ويژه اقتصادی سيرجان و ارگ جديد بم برای استان كرمان و شهرهای سيرجان و بم به ارمغان آورده است. ضرورت دارد از تجارب مناطق آزاد و ويژه موجود كشور حداكثر بهره برداری را در راستای فعال نمودن منطقه آزاد بوشهر بكار گرفت.

منطقه پيشنهادی بوشهر دقيقا مشابه چابهار است. درآنجا بخش قابل توجهی از اراضی ساحلی را فنس كشی نموده و منطقه آزاد شده است و بين مردم ساكن شهر ٤٠ هزار نفری چابهار و منطقه آزاد فقط يک فنس وجود دارد ولی تفاوت اين طرف فنس با آن طرف زياد.  بوشهر هم چنين خواهد شد چون از يک قانون تبعيت ميكنند. بايد پای حرف های بوميان چابهار و قشم نشست تا از مزايا و معايب منطقه آزاد آگاه شد.

 

یدالله خدری: به نظراین حقیر منفعت مناطق آزاد استان  چنانچه طبق مصوبات قبل باشه دارای سود ومنفعت خوبی میباشد چون هم فعالیت  اقتصادی وتولیدی وتوسعه خواهد داشت واشتغال زدایی جهت جوانان بومی داراست ولی  متآسفانه چنانچه طبق شنیدها این لایحه که اخیرآ  تصویب هیات دولت و مجلس شده فاقد  مجوزهایی چون واردات خودرو  و صادرات و واردات و معافیت درمنطقه آزاد و کالاهای خارجی محدود میباشد وشامل شهرستان های استان بوشهر نمیباشد لذا بنظر میرسد سودی منفعتی که ندارد ممکن ضرر و زیانی هم شامل منطقه باشد چون انحصاری دارد فقط چندین تجار تهرانی سود آن می برند واحتمالا فرصت شغلی هم نداشته باشد فقط  ممکنست جهت زمینهای همان منطقه جزیره باشه ولاغیر. محمد قائدی: منطقه آزاد برگرفته از تجارب مفید کشورهای پیشرفته است. منطقه آزاد بد نیست. تازه بسیار مفید و عامل توسعه هم هست. ما مشکل اجرا داریم. به جای اینکه با اصل منطقه آزاد به مخالفت بپردازیم باید دنبال اجرای صحیح آن باشیم و یک امتیازویژه ای برای استان هست.    


شیخ احمدی/ کنگان: با شنيدن نام منطقه آزاد تجاري  اذهان بطرف سوار شدن ماشين خارجي مي رود در صورتي كه منطقه آزاد نوعي جهش است در رشد و ترقي آن منطقه ... در صورتي كه مردم آن شهر بهمراه مسولين بفكر پياده كردن ايده منطقه تجاري  يعني سرمايه گذاري خارجي، صنعت و انتقال صنعت و تلاش براي بالا بردن صادرات باشند... لازمست اتاق هاي فكر از طرف استانداري و دستگاه های ذیربط إيجاد شود. من خودم بشارت بخير مي بينم ... پيشرفت جرأت مي طلبد ... بعنوان مثال دبي بعد از كپر نشيني تصميم گرفتن كه تغيير كنند خود نشان از جرات است.

کارکرد اصلی منطقه آزاد تجاري سرمايه گذار خارجي است و سرمايه گذار خارجي با امنيت سياسي كاملا در ارتباط است ... و با اين وضعيت فعلی روند پيشرفت منطقه آزاد به كندي پيش خواهد رفت و نياز به مدت طولاني است.


علی خدری: مناطق آزاد جای امیدواری است بویژه اکنون که نیاز به ارتباط با جهان است از لحاظ سیاسی و همچنین نیاز به ارز آوری است از لحاظ اقتصادی می تواند نقش خوبی ایفا کند البته در سایه نظارت و قانون.

تلاش نماینده بوشهر گناوه و دیلم  شیخ خدری در تصویب این لایحه ستودنی است.


محمد دهدشتی: منطقه آزاد با توجه اینکه زیر ساخت ها انجام نگرفته و دولت هم اعتباری  برای ساخت و تجهیز آن ندارد  فقط تبدیل میشود به واردات کالا ‌و بالا رفتن قیمت مسکن.


سیامک وطن خواه: تجربه ناموفق وانحراف از اهداف تعیین شده برای این مناطق درکشور قطعاً نگرانی ودغدغه عمومی را به دنبال دارد باید اذعان نمود درخصوص وجود ظرفیت های لازم وکافی برای دستیابی به اهداف تردید جدی وجود دارد.

Image result for ‫سیامک وطن خواه کار و تعاون بوشهر‬‎

سرمایه‌گذاری خارجی و داخلی با هدف تولید کالاهای صادراتی از جمله اهداف ایجاد این مناطق است سئوال اساسی این است که آیا در حال حاضر چنین ظرفیتی وجود دارد؟

تبدیل شدن به بازار واردات نه تنها نفعی را برای استان به دنبال ندارد حتماً به تولید داخلی وسرمایه گذاری با هدف‌گیری بازار داخل ضربه جدی وارد مینماید بنابراین اگر مطابق اهداف ترسیم شده مناطق ایفای نقش نمایند ایجاد مناطق میتواند توسعه استان وکشور را رقم بزند اما همانگونه که همه میدانیم تاکنون این مهم جامه عمل نپوشیده وبعداز این هم تحقق آن با چالش های اساسی مواجه است دراین حالت باید نگرانی و دغدغه عمومی را جدی بگیریم.

 

هلنا سعادتمند: تو این شرایط فقط موجی از نگرانی برای مردم عادی که از گرانی عاصی شده اند بدنبال دارد. اگر سودی هم داشته باشد برای تجار ترجیحا تهران نشین میباشد. اساتید و مسئولین مطلع شرح دهند منطقه آزاد شدن برای مردم عادی رهاوردی دارد یا خیر؟

 

حجت الاسلام راستگو امام جمعه اهرم: مناطق آزاد تجاری اگر زمینه صادرات تولیدات منطقه را فراهم نماید بسیار خوبست. خرما، گوجه فرنگی، سیفی جات منطقه اگر بدون تشریفات وعوارض صادر شود میتواند ایجاد اشتغال وسبب رونق اقتصادی درمنطقه شود. درغیراینصورت گرانی اجناس ورشد قیمت مسکن واجاره بها مردم منطقه را با مشکلات فراوانی روبرو خواهد نمود وسودش به جیب سرمایه داران خواهد رفت.

Image result for ‫حجت الاسلام راستگو امام جمعه اهرم‬‎

 

عبدالرسول کازرونی: اصل منطقه آزاد تجاري در صورت بهره گيري از ماهيت كار وتلاش بر صادرات به جاي واردات موجب توسعه ورونق خواهد بود ولي متاسفانه هنوز اجرايي وعملياتي نشده تبعات منفي آن بر بالا رفتن املاك وساير موارد اثرات منفي آن زود نمايان ميشود وتاثير روحي ورواني بر بدنه جامعه ميگذارد جا دارد متوليان امر كنترل لازم داشته واز اين فرصت خوب بهره مناسب براي مردم استان داشته باشند.

Image result for ‫کازرونی مدیر کل فنی و حرفه ای‬‎

 

جواد حیدری: درحالي كه كشوري به بزرگي چين فقط چند منطقه آزاددارد، بي برنامگي، رانتخواري و نبود مسئولان دلسوز باعث شده تا دهها منطقه آزاد و ويژه دركشورايجاد شود كه همگي به مراكزاصلي واردات كالاتبديل شده اند. لازمه منطقه آزاد درهركشوري جذب سرمايه گذارخارجي است. اما درطول ده سال گذشته چند دلارسرمايه گذاري خارجي دربوشهر جذب شده است؟ حال بوشهربا هزار و يك لابي واردليست منطقه آزاد شده اي كاش نمايندگان استان به جاي فكر راي آوردن اندكي هم به فكركشوربودند.

 

حسن خدری: مدتی است که هم از سوی دولت مردان و متاسفانه بعضی از هم استانی ها واردات بشکلی وانمود میشود انگار خلاف شرعی اتفاق افتاده. واردات اگر به شکل درست و با نظارت از ناظران صالح انجام شود بسیار مفید هم هست.

منطقه آزاد میتواند طریق صادرات و واردات و بازرگانی را تسهیل دهد اما نه به شکلی که تا امروز در دیگر مناطق آزاد بوده.

کشور ما یک کشور نسبتا وارداتی است که متاسفانه این امر مهم مورد هجمه ناحق بالادستی ها قرارگرفته در ضمن بعضی ها ایجاد منطقه آزاد را محلی برای تجار تهرانی اعلام میکنند. مطمئن باشید استان بوشهر سرمایه گذار کم ندارد. حتی اگر زمینه کسب درامد برای هر ایرانی در استانمان بوجود آید مایه سربلندی است.

 

امید فشنگ ساز: وجود مناطق آزاد تجاری در هر کشور و استانی نشانه پیشرفت آن منطقه محسوب می گردد. لذا وجود این مناطق بخودی خود باعث رشد و تقویت آن منطقه نمی گردد. از یک طرف زیر ساخت های لازم آن مناطق هست که می بایست معمولا بخش های دولتی یا با مشارکت بخش خصوصی آماده گردد و هر چه قدر راههای دسترسی و حمل و نقل از جمله ریلی به این مکان ها نزدیکتر باشه مراحل رونق آن مناطق به جهت کاهش هزینه ها بیشتر می گردد. و از طرف دیگر ورود بخش های خصوصی به این مناطق می تواند با سرمایه گذاری آن بخش به شکوفایی و رشد تولیدات داخلی و افزایش صادارت غیر نفتی کمک شایانی به اقتصاد کشور نماید. از این رو استان بوشهر با توجه به منابع عظیم نفت و گاز آن میتواند شرکت هایی که در صنایع پایین دستی آنها فعالیت دارند در آن مناطق استقرار یافته و به فعالیت بپردازند.

مطلب دیگری که می بایست در کنار این مناطق مد نظر قرار گیرد پیوست فرهنگی همان مناطق می باشد که ایجاد این مناطق باعث تضاد فرهنگی و اعتقادی این شهرستان رو به همراه نداشته باشد.

همچنین بسته های حمایتی این مناطق می بایست به مردم آن شهرستانها در نظر گرفته شود. زیرا بخودی خود این جو روانی مناطق آزاد در دو سال گذشته حداقل ۴۰ درصد به ارزش زمین های این شهرستان اضافه نموده است که فشار مضاعفی رو به قشر ضعیف بهمراه داشته است.

مهدی قائدزاده: متاسفانه در سطحي ترين موارد هم شناختي از كاركرد مناطق وجود ندارد. اگر بحث براي صادرات سيفي جات و مواد غذايي بود كه نياز به منطقه ازاد نيست و همين الانم ميتونستن كار كنن. مناطق آزاد و ويژه بسيار شباهت به همديگر دارند و فقط در يك سري موضوعات همچون ماليات و ارزش افزوده و قوانين كار و ورود نيروي كار خارجي مناطق آزاد مزيت دارند. مناطق آزاد سياستشون براي ورود مواد اوليه بدون پرداخت عوارض گمركي بوده و ايجاد ارزش افزوده در اين كالاها و صادرات مجدد آن بوده تا قيمت تمام شده كالا كاهش پيدا كنه و بتونه مقرون به صرفه در رقابت باشه.حجت الاسلام راستگو: مناطق آزاد با هدف بهبود معیشت و ‌اشتغال مردم و کمک به تولید و صادرات و آبادانی ایجاد شده است نه فقط واردات. صادرات بوشهرهم که زعفران نیست بلکه محصولات کشاورزی و فرآوده های آن است.

مهدی قائدزاده: درود بر حاج آقا. عرض كردم سياست مناطق ازاد بر پايه واردات ارزان قيمت مواد اوليه و توليد در مناطق و ايجاد ارزش افزوده و صادرات و معاف از مالياتهاي توليد و درآمدي شكل گرفته اند. سيفي جات و محصولات غذايي كشاورزي كه به توليد مستقيم در كشور مربوط هستند همين الان هم با بنادر بسيار ايران و جنوب قابليت صادراتي اگر دارند امكان پذير است.

 

ضرغام حیدریه: بررسی آمار مناطق آزاد موجود به راحتی ثابت میکند که وارادات بر صادرات پیشی گرفته است و عملا فلسفه وجودی این مناطق زیر سوال است.حجت الاسلام راستگو: به این متن هم که در فضای مجازی منتشر شده دقت کنید. قابل توجه و بررسی است.

بر اساس لایحه تصویب شده دولت در مجلس؛ 1. مجوز واردات خودروهای سواری خارجی در محدوده مناطق آزاد ایجادشده صرفا به اشخاصی اعطاء می شود که دارای مجوز فعالیت اقتصادی در محدوده منطقه باشند. تردد خودروهای فوق صرفا در محدوده مصوب (فنس کشی شده) این قانون امکان پذیر است.

2. واردات کالا از خارج کشور به مناطق آزاد ایجاد شده به منظور عرضه به مسافرین، ممنوع و اعطای معافیت کالای همراه مسافر از مناطق مذکور به سرزمین اصلی صرفا شامل کالاهای تولید شده در آن مناطق می باشد.

طبق اطلاعات کسب شده، محدوده منطقه آزاد بوشهر شامل نقاطی از شهرستانهای بوشهر و دشتستان است که در زمان استاندار سابق تعیین شده بود. بر این اساس مردم بومی و محلی حق واردات خودرو های خارجی را نداشته و فعالین اقتصادی مجازی که حق واردات خودرو را دارند نیز صرفا در محدوده مشخص حق تردد دارند. یعنی همان نقاط دو شهرستان بوشهر و دشتستان که فنس کشی نیز خواهد شد!

به نظر میرسد نه تنها مسافرین سایر نقاط کشور، بلکه حتی مردم استان بوشهر که در خارج از محدوده فنس کشی شده زندگی میکنند، نمی توانند کالاهای وارداتی را به قصد انتقال به محل سکونت خود (خارج از فنس) خریداری و خارج کنند!

با توجه به دو بند قانون فوق که استفاده از خودرو خارجی و کالاهای وارداتی در خارج از فنس را غیر مجاز اعلام کرده و اینکه بیشتر فرصت های شغلی احتمالی در پی توسعه صنایع تولیدی در محدوده این مناطق، شامل جوانان بومی استان نشده و به آشنایان صاحبان و سرمایه گذاران این صنایع خواهد رسید؛ عملا عایدی خاصی به مردم استان نخواهد رسید جز بالا رفتن قیمت ملک! / خورموج نیوز

 

علی پور رییس اتحادیه لنجداران دیلم: در راستای ایجاد قانونی منطقه آزاد تجاری- صنعتی بوشهرکه با تصویب آن یکی از مناطق آزادجنوب محسوب می شویم همانند هر طرحی برای  استان وساکنین محاسن و معایبی دارد. در راستای اهداف اقتصادی  کشور، پیرامون تولید ملی و حمایت ازاشتغال ساکنین بطورکارشناسی می توان با استقرارکارگاها و کارخانجات تولیدی به این امرمهم کمک شایانی نمود. به واسطه موقعیت ایجادشده به مانندمنطقه آزاد  چابهار که در کنار آبهای دریای عمان قرار دارد و به آسیا ی میانه متصل است. با امتیاز منطقه ازاد درجهت ارتباط و اتصال با مرکز کشور به ایجاد ارتباط راه ها به شبکه حمل و نقل ریلی ، زمینی و هوایی به سایر کشورهای آسیای با دسترسی مستقیم به آزادراه ها، وقرارگرفتن در آبهای آزاد وخلیج فارس همچنین قرارداشتن در خارج از خلیج فارس با عدم آسیب‌پذیری در مواقع تحریم وبحران، موقعیت استراتژیکی را با ایجاد مسیر ارتباطی بین کشورهای جهان فراهم آوریم.

با ایجاد منطقه ازاد این استان به دلیل موقعیت راهبردی،  ازاهمیت فراوانی برخوردار می گردد و سازندگی و سرمایه‌گذاری زیادی در آن صورت می‌گیرد؛ از جمله می توان با توسعه زیرساخت ها ازجمله  ساخت اسکله، افزایش بارگیری کشتی‌های کانتینربر اقیانوس‌پیما و با کشیدن راه‌آهن برای اتصال به راه اهن سراسری کشور به سوی آسیای میانه گام برداشت و بااحداث فرودگاه بین‌المللی، این استان را یکی از مهمترین چهارراه‌های کریدور جنوبی بازرگانی کشوروجهان محسوب نمائیم.

البته معایبی هم دارد که دوستان قلم زدند و ازتکرارآن صرف نظر می گردد.

 

سید هاشم بصری: ایجاد مناطق آزاد در جهان بر اساس اهداف اقتصادی است. این اهداف عبارتنند از: ایجاد اشتغال، افزایش درآمد عمومی، استفاده از تکنولوژی روز و سرمایه گذاری؛ اما در استان ما هنوز زیر ساختهای آن فراهم نشده است.

Image result for ‫سید هاشم بصری‬‎

با توجه به سیاستهای خارجی و داخلی، مخصوصا تحریم ها و عدم پیوستن ایران به سوییفت، به نظر می رسد ایجاد منطقه آزاد بوشهر بر اقتصاد کلان کشور تاثیر به سزایی نداشته باشد. همچنین در حال حاضر باعث افزایش بی رویه قیمت زمین و ملک خواهد شد که مشکلات عدیده ای را برای مستاجران در پی خواهد داشت. اما به طور کلی برای مردم استان پیشامد خوب و مبارکی است ان شالله.

 

خضر خلیلی/ فعال اقتصادی: نه استان بوشهر و نه شهر بوشهر به منطقه آزاد تبدیل نخواهد شد. این یک برداشت اشتباه است که منشا دردسر بسیاری برای این منطقه در شرف تاسیس شده. منطقه آزاد پهنه وسیعی است که در جوار بوشهر تاسیس خواهد شد و در واقع مساحت مسکونی بوشهر را تقریبا دو برابر می کند.

Related image

من کاملا با این اتفاق موافقم و آن را قدم بزرگی در بهبود فضای کسب و کار و تولید می دانم. عیب خاصی در نفس امر تاسیس منطقه نمی‌بینم و اتفاقا آن را واجد امتیازات مثبتی برای مردم بوشهر از جمله بهبود سطح زندگی و کاهش نسبی قیمت‌ها و همچنین رونق بیشتر تولید و تجارت و افزایش سطح اشتغال میدانم.

 

محمد قدسی /فعال اقتصادی: در رابطه با تصويب بندر ازاد منطقه بوشهر به استحضار برسانم كه بندر آزاد در كشورهاي حاشيه خليج  فارس يک مورد که من ديده ام بندرآزاد دبي است كه همين بندر طبق قانون خاصی اداره ميشد به طوري كه اگر شما کالايي را به شکل ترانزيت مي آوردي بدون گمركي ترخيص ميشد البته يك دپوزيت و يا به زبان فارسي وديعه اي ميگرفتند وقتي كالا را ترانزيت كرده و مدارك مبني برحمل كالا به مقصد دوم را ارايه ميدادي ان دوپوزيت به شما برگشت ميشد و اگر كالا مي آوردي كه در دبي به فروش برسانيد كل مخارج ٤٪ بيشتر نبود و چنانچه مواد اوليه وارد مي كردي و ارزش افزوده اي را به وجود مي اوردي و اشتغال ايجاد مي كردي كلا از هرگونه عوارض گمركي و سود بازرگاني معاف شده و مورد تشويق هم قرار مي گرفتي، به همين سبب دبي مركز سرمايه گذاري و ورود سرمايه گذاران به دبي شده است. حال چنانچه منطقه بوشهر مي خواهد به اين اعمال بپردازد که بايد مورد استقبال قرار گيرد.

 پس اگر تصويب منطقه ازاد باعث فعال شدن توليد شود بسيار عالي است، چگونه ؟ يعني باعث شود كه سرمايه گذار داخلي و خارجي بيايد درمنطقه ما وشروع كند به ايجاد كارخانجات بنيادي وزيربنايي ونه مونتاژ كالاهايي مانند مثلا سامسونگ يا ال جي و... اين زيربنايي نيست ولي اگر بيايند كارخانجاتی مثل فولاد و نورد و ذوب آهن بسازند ومثلا دررابطه با شغل خود بنده، تكنولوژي پرورش آبزيان را به اين استان وارد كنند و اين صنعت را به رشد برسانند ولي اگر تنها تردينگ يا تجارت كالاهاي ضعیف دنيا به اين سرزمين باشد جز نابودي كالاهاي ايراني و برند ايراني چيز ديگر نخواهد داشت.

موضوع ديگر در رابطه با وضعيت اقتصادي مردم سرمايه گذاري كوتاه مدت است. در قشم و يا كيش يا چاه بهار بعضي ازمردم به صورت كالاي همراه مسافر كالا جابجا مي كنند واين كار در شان و شخصيت مردم اين بوم و بر نيست واگرقرار باشد كه بندرآزاد شود كه از شهرهای دیگر بيايند و دو تا تلويزيون ببرند و از تاجر عمده هر دستگاه مثلا ده هزارتومان بگيرند اصلا اين كار با فلسفه بندر آزاد منافات دارد و همين تصويب بندرآزاد باعث مي شود قشر كارمند راحت زندگي نكند چون كالاهاي ضروري روزانه به شدت بالا رفته و بهاي زمين آپارتمان ومسكن سير صعودي را طي خواهد كرد.


کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
1397/06/21 - 12:41
0
1
لطفا بگید اون چند تا منطقه ازاد که داخل کشور بودن چه سودی برای اون مناطق داشتن که بوشهر و جاهای دیگه هم منطقه ازاد بشه الان چون ارزان ترین اجناس داخل بوشهر هست از سبزی خوراکی بگیر تا لوازم خانگی اینجا ارزونه وقتی منطقه ازاد شد از تهرانم گرونتر میشه میخوان ما هم بیچاره کنن
1397/06/19 - 14:13
0
1
احسنت
عالی بود
1397/06/16 - 18:33
1
3
این بوشهریها ک دشمن همند .درثانی طرف دو کلاس سواد اقتصادی نداره اینجا اومده در نقش ی اقتصاد دان نظر میده ..معلوم نیست شما...........
تا دیروز برای منطقه ازاد شدن التماس میکردین ولی حالا دارین تخریب میکنین .شما چه جور .‌‌...هستین. متاسفم براتون
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

پربازدیدترین خبرها

پربحث ترین