امروز: پنجشنبه 30 خرداد 1398
    طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 25 مرداد 1397 - 09:03

اتحاد خبر: وزیر امور خارجه کشورمان گفت: معتقدیم ۲۰ درصد از منابع دریای خزر باید در اختیار ایران باشد و مطرح شدن مباحثی، چون سهم ۱۱ درصدی برگرفته از خط موهومی است که مربوط به وابستگی رژیم سابق بوده و جمهوری اسلامی آن را هیچگاه نپذیرفته است.

اتحاد خبر: محمد جواد ظریف در برنامه‌ای تلویزیونی اظهار کرد: سهم ۵۰ درصدی ایران از خزر اشتباه است. تصور کنید ایران در دریای خزر ۵۰ درصد سهم داشته باشد در این صورت ترکمنستان و آذربایجان سهمی ندارند.

به گزارش ایرنا؛ وی اظهار کرد: سهم ۵۰ درصد وجود نداشته است. متاسفانه در زمان رژیم گذشته به دلیل وابستگی، دولت شوروی حتی یک لحظه اجازه نداد که از خط موسوم آستا یک قدم بالاتر بروند و یک قطره از نفت به ایران نرسید.

وزیر امور خارجه تاکید کرد: آنچه بعد از جمهوری اسلامی انجام شد این بود که اجازه ندادیم از سهم ایران کاسته شود.

خط موهوم ۱۱ درصدی امروز اعتباری ندارد؛ البته برخی تلاش کردند این رویه موهوم تاریخی که با وابستگی رژیم سابق اتفاق افتاده بود به سرانجام برسانند، اما این رویه در گذشته به زور در دوران رژیم قبل تحمیل شده بود و جمهوری اسلامی ایران این را نپذیرفته است.

وی اظهار داشت: عدد ۱۱ درصد که در فضای مجازی می‌شنویم همین است و جمهوری اسلامی آن را نپذیرفته است.
ظریف ادامه داد: براساس خط مبدا، همان میزان فضا در اختیار ایران قرار گیرد که در اختیار دیگر کشور‌ها قرار دارد و بقیه سطح مشترک دریای خزر شامل فضایی است که همه کشور‌ها می‌توانند برای موارد علمی استفاده کنند.

وی با اشاره به کنوانسیون خزر تصریح کرد: این کنوانسیون به کشور‌های ساحلی دریای خزر اجازه نمی‌دهد که از این آب‌ها علیه دیگر کشور‌ها استفاده نظامی کنند. تعجب می‌کنم برخی دوستان در همه حوزه‌ها افتخارات ملی را زیر سئوال می‌برند.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان افزود: افتخار را به یاس تبدیل نکنیم. این کنوانسیون افتخار است. افتخار مردم باید برای همه ما مقدس باشد.

وزیر امور خارجه کشورمان عنوان کرد: در دریای خزر کیلومتر‌ها خط لوله از زمان شوروی بوده است و با ما نیز کسی مشورت نمی‌کرده، اما این حقی را برای آنان ایجاد نمی‌کند و این پاسخی برای کسانی است که به دنبال برخی مسائل در این زمینه هستند.

ظریف افزود: باید ملاحظات محیط زیستی کشور‌های ساحلی دریای خزر درنظر گرفته شود. پروتکل الحاقی به کنوانسیون محیط زیست شرایطی را ایجاد کرده که با تصویب آن مشکلات ما درباره مسائل محیط زیستی تا حد زیادی حل می‌شود.

وی ادامه داد: اطمینان می‌دهم که نه ۵۰ درصد حقیقت دارد و ۱۱ درصد تصورات موهومی است که شوروی می‌خواست بر ایران تحمیل کند.

وزیر امور خارجه ایران افزود: تعیین مرزی انجام نشده و تمامیت ارضی ایران در کنوانسیون خزر حفظ شده و برای مذاکرات آینده آماده سازی شده که خط مبدا ما براساس منافع ملی ترسیم شود. مرجع حل اختلاف مذاکره است.

وی ادامه داد: متن کنوانسیون در دسترس عموم هست و وقتی دولت تصمیم بگیرد که لایحه را قبل یا بعد تعیین خط مبدا به مجلس ارائه دهد تا مجلس این لایحه را مصوب نکند در این زمینه اتفاقی نمی‌افتد.

وی گفت: چهار طرف به روسی صحبت می‌کردند و ما به فارسی و از این رو مذاکرات دشواری بود و یکسال طول کشید که این متن‌ها را با متن‌های انگلیسی تطبیق دهیم.

ظریف در ادامه درباره آخرین تحولات برجام نیز توضیحاتی را ارائه کرد.

وی در این باره یادآور شد: اروپایی‌ها در اعلام پاینبدی به برجام و تعهد برای اقدامات لازم، خوب عمل کردند و اروپا در برابر متحد خود ایستاده است.

وی ادامه داد: مردم ما باید به این مهم افتخار کنند و امروز نزدیکترین متحدان آمریکا به غیر از چند کشور همسایه ما، همراه آمریکا نیستند و انزوای امریکا در دنیا در هیچ حوزه‌ای مانند برجام متبلور نشده است.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به موضع موگیرینی و اتحادیه اروپا در برابر تبلیغات آمریکا توضیح داد: اروپا باید از حرف فراتر برود اروپایی‌ها می‌گویند برجام یک اتفاق امنیتی است و آن‌ها برای استفاده از منافع برجام باید هزینه کنند.

ظریف تصریح کرد: اروپایی‌ها می‌گویند دارند زمینه را فراهم می‌کنند قانون عملیاتی شود و اروپایی‌ها به کشور‌های مختلف اعلام کردند که خرید نفت را ادامه دهند. این‌ها در حد اقدامات سیاسی است؛ باید در این زمینه هزینه شود و اروپایی‌ها از شرکت‌های خود در برابر آمریکا ایستادگی خود را عملیاتی کنند. در این زمینه هنوز اقدامی ندیدیم و اروپایی‌ها ۲ ماه در این زمینه فرصت دارند.

وی گفت: روند کنونی مثبت است، اما مسیر کامل برای ادامه برجام از سوی اروپایی‌ها طی نشده است. دنیا به این نتیجه رسیده که یک فرد براساس منافع شخصی خود نمی‌تواند برای بقیه تصمیم بگیرد و این را در رفتار اروپا، ترکیه، چین و روسیه می‌بینیم.

وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: این یک اجماع جهانی است و اگر این اجماع متبلور شود یک دستاورد راهبردی برای دنیا رخ می‌دهد.

ظریف ادامه داد: امریکا به دنبال ایجاد فضای روانی هستند. امریکایی‌ها در مذاکره جدی نیستند و اگر دنبال مذاکره بودند که از مذاکرات قبلی عبور نمی‌کردند و به قول رییس جمهوری چرا پل را خراب کردند؟

وی توضیح داد: امریکایی‌ها دنبال فضای روانی و البته مردم ما هوشیارتر از آن هستند که از این فضا تاثیر بگیرند.

وزیر امور خارجه ادامه داد: یک شوک وارد شده و تاثیری بر فضای روانی گذاشته، اما اجماع بین المللی که علیه فعالیت آمریکا شکل بگیرد این فضای روانی شکسته می‌شود؛ مردم ما با این فضا ناآشنا نیستند، اما این فشار‌ها موقتی است و دولت برای عبور از این فشار‌ها برنامه‌های خوبی دارد.

ظریف عنوان کرد: نیازمند انسجام هستیم وقتی از این مرحله عبور کردیم قدرتمند‌تر خواهیم شد و شکست سیاست یکجانبه گرایی آمریکا در این صورت روشن‌تر می‌شود.کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

پربازدیدترین خبرها

پربحث ترین