امروز: شنبه 29 تير 1398
    طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 23 مرداد 1397 - 12:02
عبادی پیشتر گفته بود عراق از تحریم‌های آمریکا علیه ایران پیروی خواهد کرد
اتحاد خبر: عبادی در جریان جلسه روز دوشنبه با خبرنگاران گفت: «من نگفتم از تحریم‌ها تبعیت می‌کنیم، من گفتم از استفاده نکردن از دلار در مبادلات تبعیت می‌کنیم. ما چاره دیگری نداریم.»

اتحاد خبر: نخست‌وزیر عراق گفته است این کشور از ممنوعیت معاملات تجاری دلاری با ایران تبعیت می‌کند اما الزامی به پیروی از همه تحریم‌ها علیه ایران ندارد.

به گزارش آفتاب‎ به نقل از یورو نیوز؛ آقای عبادی در جریان کنفرانس مطبوعاتی گفت: «درباره مسئله ایران تعهد ما نسبت به عدم استفاده از دلار در مبادلات است نه تبعیت از تحریم‌های آمریکا.»
نخست‎وزیر عراق: نگفتم از تحریم‌ها تبعیت می‌کنیم، از دلار در مبادلات با ایران استفاده نمی‌کنیم
این اظهارات تازه نخست‌وزیر عراق در تضاد با سخنان پیشین او قرار می‌گیرد که گفته بود این کشور علی‌رغم مخالفت کلی با استراتژی وضع تحریم‌ها، از تحریم‌ها علیه ایران پیروی خواهد کرد: « ما آن‌ها (تحریم‌ها ضد ایران) را یک خطای راهبردی و غیرصحیح می‌دانیم اما آن‌ها را اجرا خواهیم کرد تا از منافع مردم‌مان دفاع کنیم.»
عبادی در جریان جلسه روز دوشنبه با خبرنگاران گفت: «من نگفتم از تحریم‌ها تبعیت می‌کنیم، من گفتم از استفاده نکردن از دلار در مبادلات تبعیت می‌کنیم. ما چاره دیگری نداریم.»
نخست‌وزیر عراق همچنین در پاسخ به این سوال که آیا عراق وارادت کالا را برای شرکت‌های دولتی‌اش از ایران متوقف خواهد کرد یا نه گفت: «صادقانه تاکنون تصمیمی در این مورد نگرفته‌ایم.»
فشارهای سیاسی از زمان اظهارات آقای عبادی دائر بر مشارکت در تحریم‌ها علیه ایران شدت یافته است. شماری از نیروهای سیاسی عراق نظیر نوری‌المالکی نخست‌وزیر سابق این کشور، مقتدی صدر رهبر ائتلاف سائرون، عمار حکیم رهبر اسبق مجلس اعلای اسلامی، گروه عصائب‌ اهل الحق و حرکة حزب‌الله النجبا‌ء به همراه تعدادی از مقامات سیاسی ایرانی از آقای عبادی انتقاد کرده بودند.
دفتر مطبوعاتی نخست‌وزیر عراق همچنین روز گذشته اعلام کرد سفر زمان‌بندی شده آقای عبادی به ایران که قرار بود روز سه‌شنبه هفته جاری ۱۴ اوت صورت پذیرد لغو شده است.
عراق همزمان متحد آمریکا و ایران به شمار می‌رود. مقامات ایالات متحده از کشورهای جهان خواسته‌اند به تحریم‌های وضع شده علیه ایران بپیوندند، در غیر اینصورت خود هدف تحریم‌های ثانویه قرار خواهند گرفت.


کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

پربازدیدترین خبرها

پربحث ترین