امروز: جمعه 03 خرداد 1398
    طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 16 مرداد 1397 - 10:20
به همت خانه فرهنگ دشتستان​؛

اتحاد خبر: بیست و دومین عصرانه فرهنگ و اندیشه از سری دوشنبه های ​خانه فرهنگ دشتستان​ با موضوع "تأثیر وجود نشریات در فرهنگ عمومی دشتستان" ​و با حضور "اکبر صابری"، مدیر مسئول و سردبیر هفته نامه اتحاد جنوب برگزار گردید. اکبر صابری ضمن اشاره به تعاریف متفاوت از فرهنگ، گفت: فرهنگ عمومی همواره و در طول زمان در حال تغییر بوده است. برای مثال....

اتحاد خبر-زهره عرب: بیست و دومین عصرانه فرهنگ و اندیشه از سری دوشنبه های ​خانه فرهنگ دشتستان​ با موضوع "تأثیر وجود نشریات در فرهنگ عمومی دشتستان" ​و با حضور "اکبر صابری"، مدیر مسئول و سردبیر هفته نامه اتحاد جنوب و پایگاه خبری تحلیلی اتحاد خبر -به مناسبت روز خبرنگار-، عصر دوشنبه ۱۵ مرداد ماه در دفتر ​خانه فرهنگ واقع در طبقه اول فرهنگسرای ارشاد ​برازجان برگزار گردید.


به گزارش "اتحاد خبر"، مدیر مسئول و سردبیر هفته نامه اتحاد جنوب و پایگاه خبری تحلیلی اتحاد خبر ضمن تشکر از خانه فرهنگ دشتستان اظهار داشت: این سمن -سازمان مردم نهاد- در طول مدت فعالیت خود توانسته عملکرد خوبی از خود بر جای بگذارد، یکی از این اقدامات موثر همین جلسات و عصرانه های فرهنگی ارزشمند است که در اعتلای فرهنگ عمومی مردم دشتستان نقش بسیار خوبی را ایفا می کنند.

وی افزود: یادی می کنم از گروه هامون که در سالهای گذشته جلساتی را به همین سبک و سیاق در دفتر هفته نامه اتحاد جنوب برگزار می کردند که این جلسات ماندگار شده و تاثیرگذاری خود را در جامعه داشت. من سلسله جلسات خانه فرهنگ را نیز بهترین و ماندگارترین کار می دانم.

اکبر صابری با اشاره به مناسبت بزرگداشت روز خبرنگار، اذعان داشت: 17 مرداد و روز خبرنگار را در پیش داریم، به همین مناسبت به جامعه خبری استان و شهرستان و به خصوص همکاران خودم در شهرستان دشتستان اعم از نشریات چاپی و سایت های خبری و کانال های مجازی این مناسبت را تبریک عرض می کنم.

این روزنامه نگار پیشکسوت دشتستانی تاکید کرد: امروره تنوع کار خبرنگاری بسیار زیاد شده است و افراد شاغل در حرفه خبرنگاری نیز به تبع زیاد شده اند. ما به واسطه شبکه های مجازی شهروند خبرنگاران را داریم که در کنار رسانه ها و خبرنگاران کار اطلاع رسانی را انجام می دهند.

وی تصریح کرد: چهارده مرداد ماه سالروز انقلاب مشروطه بود که بی ارتباط با کار خبرنگاری و فرهنگ عمومی نیست. 14 مرداد سالروز یک اتفاق تاریخی بسیار ارزشمند و مهم در این کشور بوده است. شاید مردم ایران اولین گام های دموکراسی را قبل از 14 مرداد 1285 پیمودند و این حرکت رو به جلوی آنها برای رسیدن به یک حکومت دموکراتیک در نهضت مشروطه خود را نشان داد. در همان زمان نیز نشریات و روزنامه ها و رسانه های مختلف نقش مهمی را برای مطالبه گری و این حرکت ایفا نمودند.

صابری خاطرنشان کرد: در آن زمان و فضای مخصوص به آن دوره، بیش از 70 نشریه در ایران توزیع میشد. تعدادی از این نشریات در خارج ایران منتشر می شدند و پس از انقلاب مشروطه این تعداد به 90 نشریه نیز رسید. همین نشریات و رسانه ها، به همراه روزنامه نگاران و خبرنگاران نقش به سزایی در فرهنگ عمومی مردم آن دوره ایفا کردند.

وی ضمن اشاره به تعاریف متفاوت از فرهنگ، گفت: مجموعه ی رفتارها و کنش ها و واکنش ها، اعتقادات و آداب و رسوم مردم فرهنگ را تشکیل می دهد. فرهنگ عمومی نیز اعتقادات و آداب و رسوم غالب مردم می باشد، اگر موضوعی در جامعه پذیرفته شد آن موضوع به شکل فرهنگ ظاهر می شود.

مدیر مسئول و سردبیر هفته نامه اتحاد جنوب عنوان کرد: فرهنگ عمومی همواره و در طول زمان در حال تغییر بوده است. برای مثال ارزشهای 40 سال پیش و ارزشهای فرهنگ غالب امروز را در نظر بگیرید، می بینید که تفاوت های چشمگیری داشته است و در طول سالها فرهنگ نیز با تحولاتی روبرو گردیده است.

وی​ تاکید کرد: برخی از مسائل در دهه های گذشته تابوشکنی و ضدارزش به حساب می آمده است که امروز این قضیه به عکس آن تبدیل شده است.

اکبر صابری با توضیح مصادق تاثیر نشریات بر فرهنگ عمومی اذعان داشت: مرور زمان و تاثیر رسانه ها و اهل قلم بر تغییر فرهنگ مردم بسیار موثر است. اگر اهل قلم در جامعه ای به موضوع خاصی بپردازند قطعا پس از مدتی اثر خود را بر جامعه نیز خواهد گذاشت و حتی می تواند یک ارزش را به ضدارزش و یا برعکس تبدیل نماید.

مدیر مسئول و سردبیر هفته نامه اتحاد جنوب و پایگاه خبری تحلیلی اتحاد خبر تصریح کرد: تاثیر نشریات بر فرهنگ عمومی خاص یک منطقه یا یک کشور نیست و به همه جای دنیا مربوط می شود. برای نمونه درخت گز امیرالمومنین در برازجان که تا چند سال پیش نیز مردم اعتقاداتی در این باب داشتند. اما زمانی که اهل قلم و مطبوعات در این باره نوشتند، این تقدس را زیر سوال برده و خرافات بودن آنرا مطرح نمودند و پس از آن که جامعه، در نتیجه ی تلاش اهل قلم و رسانه ها توانست تا حدودی آن را بپذیرد، شهرداری اقدام به برداشتن این درخت نمود. این یکی از نتایج روشنگری نشریات در خصوص باورهای غلط و ساختگی در میان مردم دشتستان بوده است.

وی ادامه داد: در سال 1374 ایده ی انتشار یک نشریه را در ذهن داشتم، در سفری به تهران این ایده را با تعدادی از دوستان مطرح نمودم که اکثر دوستان می گفتند زمینه چاپ یک نشریه و فرهنگ غالب آن در میان مردم برازجان وجود ندارد.

اکبر صابری افزود: مجددا در سال 76 این موضوع را مطرح نمودیم که باز هم یکی از دوستان گفت برای ما مشکل به وجود می آورند و راحتمان نمی گذارند. گذشت تا اینکه در سال 77 این ایده را عملی کردیم که در همان سال نیز چندین مورد شکایت عجیب و غریب بر علیه ما مطرح گردید. اما تکرار همین مسائل و چاپ انواع اخبار به همراه انعکاس مطالبات مردم باعث شد فرهنگ این مسائل جا بیفتد و مردم برخی از موضوعات را راحت تر بپذیرند. 

وی با اشاره به اهمیت انتشار مطالبات مردم و رساندن صدای رسای مردم به مسئولان، تاکید کرد: به هر ترتیب نشریه بایست جرات و جسارت انتقاد و تابوشکنی را داشته باشد.

مدیرمسئول پایگاه خبری اتحاد خبر ادامه داد: وقتی که از طریق نشریات تابوها شکسته می شود و فضا برای مطرح کردن برخی مطالب بازتر می شود، می توان به طرح مسائل بیشتر و بالاتری پرداخت.

وی خاطرنشان کرد: طی 19 سال کار و فعالیت نشریه اتحاد جنوب تعدادی بیش از 800 نفر با این رسانه همکاری داشته اتد که نام آنها در کتاب ویژه نامه هزار آمده است. وقتی ظرفیتی برای کار فرهنگی و نوشتن پیدا شد، هشتصد نفر اهل قلم و فرهنگ نیز پیدا می شوند تا بنویسند و در این باب همکاری نمایند که اتحاد جنوب -قدیمی ترین نشریه استان بوشهر- این امکان را به وحود آورده است.

اکبر صابری افزود: برای یک صفحه نوشتن دست کم باید 10 صفحه مطالعه داشته باشی و برای یک مقاله چهارصد کلمه ای دست کم باید دایره واژگانی بالغ بر هزار واژه گوناگون در اختیارت باشد و اتحاد جنوب به عنوان یکی از نشریات -که خاستگاه اولیه آن این شهرستان بوده است- خوشبختانه این تاثیر شگرف را داشته است که قطعا سایر نشریات نیز چنین نقش و اثر ارزشمندی را داشته اند.

 

به گزارش "اتحاد خبر"، در پایان این نشست پرسش و پاسخ میان حاضرین و سخنران این نشست صورت گرفت.
کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

پربازدیدترین خبرها

پربحث ترین