امروز: شنبه 04 اسفند 1397
    طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 11 مرداد 1397 - 16:22

اتحاد خبر-مختار فیاض: بنده بر خلاف بعضی از دوستان و همفکرانم که "سوال از رئیس جمهور" را قانونی یا متداول نمی دانند و ایراد حقوقی بر آن وارد می کنند؛ معتقدم که چنین اقدامی، هم قانونی است و هم لازم. به دلیل آنکه مردم ما این روزها شرایط اقتصادی و روحی بسیار نامطلوبی را تجربه می کنند و بی شک جستجو برای ریشه های این شرایط بسیار ...

"سوال از رئیس جمهور تهدید یا فرصت؟"

مختار فیاض

بنده بر خلاف بعضی از دوستان و همفکرانم که "سوال از رئیس جمهور" را قانونی یا متداول نمی دانند و ایراد حقوقی بر آن وارد می کنند؛ معتقدم که چنین اقدامی، هم قانونی است و هم لازم.به دلیل آنکه مردم ما این روزها شرایط اقتصادی و روحی بسیار نامطلوبی را تجربه می کنند و بی شک جستجو برای ریشه های این شرایط بسیار کار شایسته ای است که نمایندگان سوگند خورده ی مردم ملزم به انجام آن هستند.
متاسفانه ما ایرانی ها، چون هنوز به توسعه ی سیاسی و فرهنگی لازم دست پیدا نکرده ایم؛ به قول محمدرضا عالی پیام(هالو) "اونور میزی را خدا می بینیم." در صورتی که در ممالک توسعه یافته ی امروزی، هر شخصی که مسئولیتی می پذیرد و جایگاهی را اشغال می کند؛ باید به مردم یا نمایندگان آنان پاسخگو باشد. منتهی در رابطه با "سوال اخیر نمایندگان مردم از رئیس جمهور" دو نکته باید مورد توجه قرار گیرد:
نخست این که نمایندگان محترم مجلس که در راس امور هستند؛ باید شجاعانه و بدون هر گونه ملاحظه، سیاسی کاری و واهمه، ریشه های این فلاکت و فاقه ی مردم را در هر کجا که هست؛ بررسی کنند و هر مقام یا دستگاهی که باعث شده است تا ما به وضعیت بغرنج و نابسامانی فعلی گرفتار شویم؛ به مردم معرفی کرده و مورد مواخذه و سوال قرار دهند.
"سوال از رئیس جمهور"بسیار اقدامی َشایسته  است اما به تنهایی نمی تواند مشکلی را حل کند. "سوال" زمانی کارآمد است که همه ی مسولان امر به طور جدی پاسخگوی عملکرد خود در این خصوص باشند. و گرنه همه ی عاقلان دانند که این تحرکات، صرفا سیاسی و از منظر باندی و حزبی و گروهی ارزیابی خواهد شد.
دویم: شخص رئیس جمهور و اطرافیان او نیز نباید "سوال نمایندگان" را تهدید و چالش بخوانند بلکه باید از سوئی این رویداد را فرصتی بدانند که مسامحات و اشتباهات خود را با دقت و وسواس بیشتر وارسی کنند و از سوی دیگر واقعیت امر را با مردم و نمایندگان مردم در میان بگذارند. یعنی این که بدون ملاحظه و رودربایستی علل این بدبختی و نابسامانی را  اعم از داخلی و خارجی ،به اطلاع  همگان برسانند. درست است که شخص رئیس جمهور یک مقام امنیتی است و ممکن است از بیان بسیاری از واقعیت ها ابا داشته باشد اما حال که نمایندگان مردم  اصرار دارند که علل شرایط پیش آمده، مطرح شود؛ چه بهتر که رئیس جمهور نیز مردم را از فعالیت های برون مرزی و صرف اموال و اعتبار آنان، برای مقاصد ایدئولوژیک مطلع سازد و به مردم بگوید که نهادهایی مقتدر در این کشور وجود دارند که هیچ گونه ارتباطی با دولت نداشته، خود به عنوان یک مرکز تصمیم گیری راسا اقدام می کنند و باعث ایجاد چالش های بین المللی برای کشور می شوند. و نیز به مردم بگوید که چه میزان از دارایی و اموالشان در خارج از مرزها، صرف اموری می شود که هیچ دخلی به ایران و ایرانی ندارد.
امیدوارم اکنون که "سوال نمایندگان از رئیس جمهور" اعلام وصول شده است؛ هم نمایندگان و هم رئیس جمهور یکبار برای همیشه با مردم نگران ایران صادقانه برخورد کنند.

 کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
1397/05/24 - 18:29
0
0
درود_ بنده با دکتر فیاض موافقم بخاطر اینکه
مردم ما باید بدانند که برنامه های فرا مرزی بزرگان و سیاسیون ما چیه؟ واینکه ایا قوی کردن زیر ساخت های سیاسی و اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی و استفاده از منابع عظیم انسانی و طبیعی در داخل کشور و همچنین ایجاد همبستگی ملی و شعارهای زنده باد ایران به سود ایران و ایرانی است یا سرمایه گزاری و هزینه در کشورهای خارجی؟
1397/05/17 - 07:40
0
0
درود بر همه ی عزیزانی که زیر مطلب اینجانب یادداشت مرقوم داشتند.تعدادی از این عزیزان لطف داشتند و بنده را مورد مرحمت خویش قرار داده اند و تعدادی نیز نظر خاص خود را داشته اند و دو نفر نیز از بنده انتقاد کرده اند. از همه ی عزیزان سپاسگزارم.در تو ضیح مطلب جناب"قاسم" و جناب"علی" عرض کنم که:مردم ما امروز با تمام وجود مسایل و مشکلات جامعه را حس می کنند.بی شک مدیران دولتی ما هم با سیاست های اشتباه اقتصادی در به وجود آمدن این شرایط بی تاثیر نیستند.اما همه می دانیم که آنچه باعث پیدایش این درد سرها شده است؛سیاست عدم توجه به مصالح مردم و کشور است که توسط افراطی ها اعمال می شود.اگر ما کشوری بی حاشیه بودیم و صرفا به مصالح مردم و کشورمان می اندیشیدیم بی تردید هیچگاه ،هیچکس حتی دیوانه ای مثل ترامپ جرات نمی کرد به ما تعرض کند.کما این که احدی جرات ندارد به منافع کشوری همچون سوئد و نروژ و ...تعرض کند.دعا می کنیم که خداوند عاقبت این ملت و کشور را ختم به خیر کند.
1397/05/16 - 07:13
0
0
درود بر دکتر فیاض که آزاداندیش هستند و بدون هر گونه سلایق سیاسی از حق ملت مظلوم کشورمان حمایت می کنند .
1397/05/15 - 12:00
0
0
جناب فیاض .فحوای مقاله شما گویای این است که جنابعالی باسئوال ازرییس جمهورتوسط نمایندگان دنبال گروکشی می باشیدنه حل مشکل اقتصادومعیشت مردم.شماوهمفکرانتان که تادیروزبرجام رافتح الفتوح وآفتاب تابان می دانستید وبابیرون رفتن آمریکا ازآن دستانتان راخالی می بینیدظاهراپیداست که هنوزسرعقل نیامده ایدوبجای حل مشکلات که عمده آنهادربی تدبیری دولت به اصطلاح شما باتدبیراست درحمله به منتقدان برجام جسجومیکنید
1397/05/15 - 10:58
0
0
آقای قاسم.شما که عادت دارید همه مسایل را به خارج از کشور ارتباط دهید.چرا برای این معضل بزرگ که واقعا ریشه خارجی دارد علت داخلی را ترجیح می دهید.همه می دانند که مشکل اقتصادی ما بخاطر سیاست های خطرناک ما در بعضی کشورهای خارجی است.بخاطر حضوردر سوریه لبنان یمن وغیره.اگر این ها نبود و مسیولان حواسشان به این ها نبود مفسدان جرات نمی کردند به فساد بپردازند.
1397/05/14 - 07:01
0
2
جناب فیاض!میشه منظورتان از نهادهای فرادولتی را شفاف بیان بفرمایید.شما که به قول خودتان دنبال روشنگری هستید چرا در فضایی مه آلود صحبت می کنید؟؟؟اینکه در وزارت صنعت و معدن تخلف می شود مربوط به نهادهای فرادولتی است؟ اینکه در بانکها اختلاس می شود فرادولتی است؟ اینکه باتک مرکزی توان کنترل بازار سکه و ارز را ندارد مربوط به نهادهای فرادولتی است؟لطفا فرافکنی نکنید.چرا نانوانی و عدم اراده دولت در کنترل اوضاع مملکت را گردن نهادهای فرادولتی می اندازید؟؟؟خدا کنه منتشر بشه
1397/05/13 - 17:42
3
0
ای کاش من هم در سوریه یا لبنان زندگی می کردم تا از کمک های عزیزانمان در ایران به درستی بهره مند و برخوردار می شدم.
1397/05/13 - 07:45
2
0
من مشکلات ناشی از مشکلات داخلی را تحمل می کنم اما کسانی که حق خانواده ام را به کشورهای بیگانه می دهند نمی بخشم و حرامشان می کنم.
1397/05/12 - 14:50
2
0
درود بر دکتر فیاض وتحلیل زیبای ایشون
1397/05/11 - 22:06
1
0
سلام آقاي دكتر
من فكر مي كنم شما در فضائي بيرون إز أين كشور زندگي مي كنيد كه چنين توقعي از نمايندگان و رييس جمهور داريد.مطمينا هيچكدام نمي توانند واقعيت رأ با مردم در ميان بگذارند.حتما متوجه هستي كه چه ميگم.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

پربازدیدترین خبرها

پربحث ترین